سفیر قرقیزستان در تهران خاطرنشان کرد: قرقیزستان آماده انتقال کالاهای صادراتی و وارداتی این کشور از طریق بندر چابهار است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آقای عوض عبدالرزاق اف، در نشست با مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان که با حضور کنسول قرقیزستان با موضوع تشریح پتانسیل های اقتصادی و تخفیف های بندر چابهار در سفارت این کشور در تهران برگزار شد با ابراز تمایل نسبت به انتقال کالا از طریق بندر چابهار گفت: در صورتی که بندر چابهار آماده ارائه تخفیف ها و مشوق های لازم برای سرمایه گذاران خارجی باشد، تجار این کشور آماده جابه جایی کالاهای صادراتی و وارداتی قرقیزستان و کشورهای همسایه از طریق این بندر هستند.

وی با اشاره به صادرات محصولات کشاورزی قرقیزستان به کشورهای عربی اضافه کرد: برای انتقال این نوع کالاها کوتاهی مسیر و زمان از اولویت برخوردار است، در صورتی که این امکان در بندر چابهار فراهم باشد می توان برای جابه جایی محصولات کشاورزی از ظرفیت های این بندر بهره برد.

سفیر قرقیزستان با بیان این که گوشت و مواد پروتئینی از دیگر کالاهای صادراتی قرقیزستان به سایر کشورهاست تصریح کرد: یکی از نیازهای ضروری برای جابه جایی این نوع کالا وجود زیرساخت های لازم شامل کانتینرهای یخچالی است، در صورت مهیا بودن این امکان در بندر چابهار، آماده جابه جایی گوشت و مواد پروتئینی نیز از طریق این بندر هستیم.

عبدالرزاق اف اظهار کرد: تیم اقتصادی قرقیزستان به زودی برای بازدید از زیرساخت ها و تجهیزات بندر چابهار، محاسبه هزینه های جابه جایی کالاهای ترانزیتی از طریق این بندر و مقایسه آن با سایر بنادر و همچنین بررسی میزان تخفیف های قابل ارائه به سرمایه گذاران قرقیزستان به بندر چابهار سفر می کند.

به گفته وی، توسعه زیرساخت های حمل و نقل به ویژه ریل یکی از اولویت های قرقیزستان برای انتقال کالاهای وارداتی و صادراتی این کشور از طریق بندر چابهار است.

سفیر قرقیزستان در تهران، تسریع و تسهیل در صدور روادید بدون دعوت نامه و صدور ویزا به صورت الکترونیکی را یکی از اقدام های این کشور برای توسعه تعامل با ایران اعلام کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به مزایا و قابلیت های بندر چابهار گفت: این بندر بهینه ترین و کم هزینه ترین مسیر برای ترانزیت به کشورهای CIS و دسترسی این کشورها به آبهای آزاد است.

بهروز آقایی از بندر چابهار به عنوان بندری بدون محدودیت در پذیرش بار و کشتی یاد کرد و افزود: با توجه به بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی، افزایش ظرفیت عملیاتی و تأمین تجهیزات استراتژیک مدرن، این بندر قابلیت پذیرش، تخلیه و بارگیری همزمان کشتی های کانتینر و فله را دارد.

وی ظرفیت تخلیه و بارگیری در بندر چابهار را ۸،۵ میلیون تن اعلام و اضافه کرد: ۳۰ دستگاه استراتژیک به تجهیزات این بندر اضافه شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با اشاره به قابلیت بندر چابهار در پهلودهی کشتی ها با بالاترین آبخور نسبت به سایر بنادر کشور اظهار کرد: تخفیف ها و تسهیلات ویژه ای برای این بندر مصوب شده است که به خطوط کشتی رانی، صاحبان کالا و متقاضیان سرمایه گذاری اختصاص می یابد.

آقایی با بیان این که هیچ محدودیتی در خصوص پذیرش سرمایه گذاران خارجی در بندر چابهار وجود ندارد اظهار کرد: بسته پیشنهادی به سرمایه گذاران خارجی و داخلی جهت همکاری در توسعه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور شامل موارد زیادی است.

وی با تاکید بر این که بندر چابهار کوتاه ترین مسیر برای دسترسی به آبهای آزاد است اضافه کرد: با توجه به رغبت قرقیزستان برای سرمایه گذاری در بندر چابهار، آماده واگذاری دفتر به بخش خصوصی این کشور جهت بازاریابی و انتقال کالاهای کشورهای حوزه CIS از طریق این بندر هستیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin