مدیر عامل موسسه فرهنگی و هنری الهدی و سفیر نیکاراگوئه در تهران با اشاره به توسعه روابط تهران و ماناگوا بر اهمیت و نقش فرهنگ در توسعۀ روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیکاراگوئه تاکید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که در محل موسسه فرهنگی و هنری انتشارات بین المللی الهدی انجام شد، ایساک لنین براوو و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اسدی موحد دربارۀ اهمیت و نقش فرهنگ در توسعۀ روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیکاراگوئه گفتگو کردند.

سفیر نیکاراگوئه در تهران در این دیدار به فعالیت‌های سفارت کشورش در ایران در توسعۀ روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی اشاره کرد و مهم‌ترین آنها را برشمرد.

ایساک لنین براوو ضمن ابراز خرسندی از ترجمۀ مجموعه اشعار شهیرترین و تأثیرگذارترین ادیب کشورش، روبن داریو، به فارسی، آن را اقدامی ارزشمند در راستای تعمیق روابط فرهنگی دو کشور دانست.

مدیر عامل موسسه فرهنگی وهنری انتشارات بین المللی الهدی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن خیر مقدم به سفیر نیکاراگوئه در تهران، به بی‌مرز بودن فرهنگ اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی‌ترین راه‌های تعمیق روابط دو ملت ایران و نیکاراگوئه، توسعۀ روابط فرهنگی با تمام ابزارهای ادبی و هنری از جمله کتاب، موسیقی، شعر، ادب و سینما است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد اسدی موحد در ادامه از اقدامات سفارت نیکاراگوئه در توسعۀ روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی با جمهوری اسلامی ایران تمجید کرد.

مدیرعامل انتشارات بین المللی الهدی با تشریح عملکرد و معرفی اجمالی این مؤسسه و توانمندی‌هایش در چاپ و نشر کتب و مجلات به بیش از ۴۰ زبان در داخل و خارج از ایران، از آمادگی کامل این موسسه انتشاراتی بین المللی برای چاپ و نشر این اثر ادبی ارزشمند خبر داد.

اسدی موحد همچنین پیشنهاد کرد تا دو کشور اقدام به تألیف و چاپ کتبی به زبان‌های فارسی و اسپانیولی کنند و ایران و نیکاراگوئه به شهروندان این دو کشور معرفی شوند.

وی تصریح کرد که در راستای این اقدام، مؤسسۀ الهدی این توانایی را دارد تا کتابی را برای معرفی جامعه و فرهنگ ایران و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران برای ترجمه و چاپ به زبان اسپانیایی در اختیار سفارت نیکاراگوئه بگذارد و در مقابل کتابی با موضوع جامعه و فرهنگ نیکاراگوئه را به زبان فارسی در ایران چاپ و منتشر کنند.

در پایان این دیدار پس از توافق پیرامون موضوعات مطروح شده، مدیر عامل موسسه الهدی آثار نفیسی از منشورات این انتشارات بین المللی را به سفیر نیکاراگوئه اهدا کرد.

چندی پیش نیز تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی و هنری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری نیکاراگوئه به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و لوئیس انریکه مورالس آلونسو رئیس سازمان فرهنگ نیکاراگوئه رسید.

در این سند که به مدت پنج سال اعتبار خواهد داشت، زمینه‌های تبادل اطلاعات و تجارب در حوزه‌های فرهنگی و هنری، همکاری بین هنرمندان، مؤسسات و انجمن‌های فرهنگی و هنری، برگزاری هفته‌های فرهنگی، فیلم، تئاتر و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه حفظ و مرمت آثار تاریخی پیش‌بینی شده‌ است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin