سفیر نروژ در ایران، در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری با حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور و رییس مرکز دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر نروژ درباره اعتراضات اخیر در ایران با اشاره به این‌که تبلیغات رسانه‌های غربی درباره حجم و اهمیت این اتفاقات به هیچ وجه با واقعیات همخوانی نداشت، گفت: رسانه‌های غربی به گونه‌ای حوادث را روایت می‌کردند که گویی یک انقلاب در ایران در حال وقوع است.

وی با بیان این‌که ایران وارد دوره جدیدی از روابط دولت و مردم شده است، گفت: بیان اعتراضات در قالب مسالمت‌آمیز حق مردم است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به آن تصریح شده است. وظیفه دولت تبیین سازوکار قانونی برای حمایت از مردم در بیان اعتراضات‌شان است. هم اصل برگزاری تظاهرات و هم مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات باید مورد توجه قرار گیرد.

آشنا مشاور رییس‌جمهور نیز گفت: در پیش‌نویس لایحه جدید قانون احزاب و فعالیت‌های سیاسی که توسط وزارت کشور تهیه شده است، وظایف دولت در این زمینه به خوبی تبیین شده است.

وی در خصوص برجام و مساله هسته‌ای نیز تصریح کرد: درک منطق مذاکراتی ایران در برجام مهم است. اگر اروپا تحت تاثیر القائات آمریکا قرار گیرد و تصور کند که با فشار بیشتر بر ایران می‌توان از آن امتیازات بیشتری گرفت، دچار خطای راهبردی شده است. ما هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبودیم. طرف مقابل ما از این موضوع نگرانی داشت؛ بنابراین محدودیت بر چیزی را که هرگز به دنبالش نبودیم در قالب یک توافق بین‌المللی پذیرفتیم.

وی افزود: این برای ما دشوار نبود اما بر آن‌چه که از اول می‌خواستیم داشته باشیم، یعنی تحقیق و توسعه دانش هسته‌ای اصرار کردیم و حقوق خود را هم در این زمینه تثبیت کردیم؛ لذا این‌که ایران مجبور به تن دادن به برجام شد، تصور درستی نیست. پیشنهاد ما به اروپا این است که در دام آمریکا گرفتار نشود. اعتقاد داریم آمرکیا باید تصمیم خودش را بگیرد، یعنی یا از برجام خارج شود یا با قبول همه تعهدات باقی بماند. این‌که ترامپ بخواهد هر چهار ماه دنیا را منتظر تصمیم خودش بگذارد، قابل قبول نیست. در اینجا نقش اروپا و نوع پاسخی که اروپا به تصمیم آمریکا نشان می‌دهد بسیار مهم است. سوال این است که آیا اروپا می‌تواند ما را قانع کند که مزایای برجام بدون حضور آمریکا هم برای ایران قابل توجه است یا نمی‌تواند.

مشاور رییس‌جمهور با تاکید بر غیرقابل مذاکره بودن برجام و این‌که مسائل منطقه‌ای و موشکی از موضوع برجام جداست تصریح کرد: اگر تجربه برجام موفق بود و اگر همه طرف‌ها در برجام به تعهدات خود عمل می‌کردند، این امکان وجود داشت که بنا به تصریح رهبری به موضوعات دیگر مانند: مسائل منطقه‌ای نیز مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه برجام در وضعیت فعلی به خوبی اجرا نشده است؛ لذا اروپا و آمریکا نمی‌توانند از ایران انتظار داشته باشند بدون بهره‌مندی کامل از منافع برجام درباره موضوعات دیگر با آن‌ها مذاکره‌ای داشته باشد.

سفیر نروژ هم با تاکید بر این‌که موضع اروپا از ابتدا بر تفکیک برجام از سایر موضوعات قرار داشته است، گفت: با توجه به سردرگمی فعلی در دولت آمریکا و سناریوهای متعدد متحمل هنوز دقیقا نمی‌توان با اطمینان از وضعیت آینده سخن گفت. اما نوع تعامل ایران و اروپا می‌تواند در جهت دادن به تحولات ماه‌های آینده بسیار موثر باشد.

هم‌چنین آشنا با اشاره به این‌که میانجیگری قدرت‌های فرامنطقه‌ای در مسائل منطقه به دلیل حمایت آن‌ها از جنگ‌سالاران ناکام مانده است، از دولت نروژ خواست از مواضع انسان دوستانه و غیرفرصت‌طلبانه برای حل مناقشات در منطقه خاورمیانه تلاش نماید.

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییر مرزها، تجزیه کشورها و تغییر حکومت‌ها با فشارهای بیرونی و بدون رضایت مردم مخالف است، اظهار داشت: منطقه ما در شرایط شکننده‌ای قرار دارد و بر تعداد دولت‌های فرو مانده افزوده شده است. در چنین شرایطی مداخلات بیشتر قدرت‌ها در وضعیت منطقه می‌تواند به ایجاد بحران‌های بزرگ انسانی بینجامد.

مشاور رییس‌جمهور افزود: ما مشکلی برای همکاری با عربستان سعودی نداریم اما معتقدیم سعودی‌ها دچار برآورد اشتباه نسبت به موقعیت و قدرت خود شده‌اند. ما به دنبال رقابت مخرب با همسایگان‌مان نیستیم. تمرکز ما بر ساختن کشور خودمان قرار دارد و می‌خواهیم در شاخص‌های حکمرانی و توسعه اقتصادی در منطقه پیشتاز باشیم اما این رقابت رقابتی سازنده است و مانع از همکاری ما با همسایگان‌مان نمی‌شود. این مبنای دکترین منطقه‌ای آقای روحانی است که با شعار منطقه قوی‌تر شناخته می‌شود.

وی همچنین با اشاره به پیشرو بودن نروژ در زمینه حکمرانی شایسته، انتقال تجربیات نروژ به ایران در خصوص چگونگی مدیریت درآمدهای نفتی در اقتصاد ملی به نحوی که موجب ایجاد تورم نشود را مفید دانست.

آشنا همچنین خواستار تبادل اطلاعات همکاری میان دو کشور در زمینه‌های سیاست‌های آموزشی و نیز سیاست‌های رفاهی و تامین اجتماعی و مبارزه با فساد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin