سفیر رومانی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی بر وجود زمینه‌های مناسب برای ارتقای روابط تجاری ایران و رومانی تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر رومانی در این دیدار اظهار داشت: ایران و رومانی همواره از همکاری تجاری، سیاسی و فرهنگی مطلوبی برخوردار بودند و در حال حاضر هم ظرفیت و زمینه‌های بسیار مناسبی برای ارتقا روابط اقتصادی دو کشور وجود دارد.

وی افزود: هم زمان با امضای برجام از اواخر سال 2015 حجم مبادلات تجاری ما حدود 300 میلیون دلار بود و اواخر سال 2017 به 500 میلیون دلار رسید که نتیجه می‌گیریم زمینه همکاری بین دو کشور وجود دارد.

سفیر رومانی تصریح کرد: در رابطه با هدف اصلی حضور من در اراک و بحث و گفت‌وگو با مقامات اراک و استان مرکزی باید بگویم که عقیده ما این است که باید زمینه موجود را تحکیم کرده و همکاری‌ها را گسترش دهیم که در همین راستا هم چند زمینه همکاری با ایران در رومانی را پیدا کردیم و تلاش کردیم همکاری خوبی را ایجاد کنیم.

کوزیانسکی بیان کرد: از این زمینه‌ها می‌توان به حمل و نقل، کشاورزی، انرژی، آی‌تی و توریستی اشاره کرد، البته هر زمینه‌ای مجموعه‌های دیگری دارند که می‌توان زمینه‌ها و زیر زمینه‌ها را ارتقا داد.

وی ادامه داد: این ملاقات‌ها یک نیروی محرکه به منظور ارتقا سطح گفت‌و‌گو اقتصادی است، چنانچه سرمایه‌گذارانی در این راستا وجود داشته باشند، می‌توانند موقعیت‌های هر دو کشور را بسنجند.

سفیر رومانی عنوان کرد: یک نامه از شهرداری شهر پیشت با خود به ایران آوردم که نشانه دوستی و علاقه بین دو طرف است که من آمدم و از شهرداری اجازه گرفتم که این همکاری را احیا کنم.

کوزیانسکی خاطرنشان کرد: اگر چه روابط اجتماعی ایران با رومانی سال ها پس از شکلگیری روابط سیاسی برقرار شد اما مردم رومانی همواره ایران را یک کشور دوست میپندارند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در دیدار با سفیر رومانی در ایران، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد قالب کشور رومانی کشاورزی محسوب می شود، همکاری های مشترک تجاری در این حوزه با ایران، اقدامی ارزشمند است.

امام جمعه اراک اضافه کرد: مبادلات اقتصادی ایران با رومانی باید به میزان پنج میلیارد یورو تا پنج سال آینده هدف گذاری شود و مسئولان دو کشور برای دستیابی به این هدف، تلاش مضاعفی را در دستور کار قرار دهند.

آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: کشورهای اروپای شرقی که‌ در گذشته ای نه چندان دور، طعم استبداد را چشیده اند انتظار می رود آزادیخواهان جهان را بیش از پیش حمایت کنند.

وی بیان کرد: انتظار می رود اتحادیه اروپا استقلال خود را در برابر زیاده خواهی های کشورهای استعمارگر حفظ کرده و تحت تسلط هیچ قدرتی نباشد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: امنیت منطقه خاورمیانه منافع آسیا، آفریقا و اروپا را حفظ می کند بنابراین، از اتحادیه اروپا انتظار می رود نسبت به جنایت های استعمارگران در منطقه موضع گیری کند.

وی توسعه مناسبات اقتصادی در بخش های دارویی، تجهیزات پزشکی و صنایع تبدیلی را از دیگر ظرفیت های تقویت روابط تجاری ایران با کشور رومانی عنوان کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin