جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران با حضور در کتابخانه ملی ایران با اشرف بروجردی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار بروجردی با اشاره به ادغام سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال ۸۲، گفت: بر همین اساس بخش اسناد این سازمان در ساختمانی مجزا با عنوان ساختمان آرشیوملی ایران اداره می شود و در قسمت کتابخانه نیز منابع کتابی، خطی و دیداری و شنیداری مستقر است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه روزانه حدود یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ نفر برای استفاده از فضای فیزیکی کتابخانه ملی ایران به این مجموعه مراجعه می کنند، ادامه داد: هم اکنون تعداد ۴۰هزار نسخه خطی در این سازمان وجود دارد که جزء منابع منحصر به فرد بوده و در بخش گنجینه حفاظت می شوند ضمن آنکه حدود سه میلیون جلد کتاب نیز در مخزن منابع خطی وجود دارد.

وی به فعالیت اندیشگاه اشاره کرد و گفت: این بخش محل تضارب آراء واندیشه های اندیشمندان، اساتید، دانشمندان و … است و در این محل کتاب هایی که به لحاظ علمی دارای جایگاه قابل توجهی هستند رونمایی می شوند.

وی با اشاره به عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سازمان های بین المللی از جمله ایفلا و ایکا افزود: این سازمان به طور سالانه در کنگره ها و همایش های مربوطه ضمن ارائه مقالات علمی، حضورفعال می یابد.

بروجردی ضمن تاکید بر همکاری میان کتابخانه ملی ایران و ایتالیا و نیز ارتقای تعاملات فرهنگی میان این دوکشور، ادامه داد: امیدوار هستیم در زمینه تبادل منابع به صورت دیجیتال در قالب انعقاد تفاهم نامه گام برداریم این مهم می تواند به عنوان سرفصل جدید کار مشترک فرهنگی میان کتابخانه های ملی ایران و ایتالیا باشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به سوال سفیر ایتالیا در ایران مبنی بر عمده فعالیت های پژوهشی در کتابخانه ملی ایران، گفت: تحقیق و پژوهش در حوزه ایران و اسلام جزئی از وظایف قانونی این سازمان است و علاوه بر آن در حوزه کتابداری و اسناد و به طور کلی منابعی که بتواند به شناخت بهتر اسناد کمک کنند مورد تحقیق قرار می گیرد.

بروجردی به پروژه تدوین فهرست کتب خطی به زبان فارسی در سطح جهان اشاره کرد و افزود: این امر از جمله اقدامات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

وی تصریح کرد: این پروژه به طور اختصاصی برای کشور عراق انجام شد به طوری که تمام کتاب های خطی عراق در قالب ۲۲ جلد توسط کتابخانه ملی ایران فهرست نویسی شد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به برقراری نشست های مختلف در حوزه تبادل اندیشه ها با حضور نمایندگانی از سایر کشورها، ادامه داد: کتابخانه ملی ایران این آمادگی را دارد تا از طریق اسکایپ این مهم را پیش ببرد.

بروجردی همچنین به برگزاری کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف از جمله مرمت، نگهداری اسناد، فهرست نویسی و … توسط کارشناسان ایران به کارشناسان سایر کشورها اشاره کرد.

در ادامه جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور در کتابخانه ملی ایران و دیدار با ریاست این سازمان، گفت: عمق تاریخی و تمدنی میان ایران و ایتالیا زیاد و به هم نزدیک است و به دنبال آن ایجاد تعاملات فرهنگی میان این دوکشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است که کتابخانه ملی ایران در این عرصه نقش انکارناپذیری دارد.

وی به اشتیاق و استقبال پژوهشگران و کارشناسان ایتالیایی به تحقیق و پژوهش در تاریخ و تمدن ایران اسلامی اشاره و تصریح کرد: یکی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی تهران یک استاد ایتالیایی است که تاریخ قرآن را به فارسی به دانشجویان درس می دهد و نشان می دهند که این علاقه همواره وجود دارد.

پرونه گفت: یکی از کارهایی که مشتاق هستم از سر گرفته شود ادامه تعامل و همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با یک دایره المعارف بزرگ در کشور ایتالیا است که قبلا این همکاری وجود داشت و با اثرات و نتایج مثبتی نیز همراه بود.

سفیر ایتالیا در ایران بر لزوم همکاری دوجانبه ایران و ایتالیا در زمینه تبادلات فرهنگی اعم از تبادل پژوهشگران، اساتید و … میان کتابخانه های این دوکشور تاکید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin