سفیر انگلستان با اشاره به بوجود آمدن تغییر و تحولات مثبت در روابط ایران و انگلستان در آینده نزدیک گفت: به تمامی تعهدات خود در توافقنامه هسته ای برجام، پایبندیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نیکلاس هاپتون در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اظهار تمایل به فراهم سازی زمینه های همکاری مشترک با تکیه بر ظرفیت های منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: با سرعت بخشیدن به توسعه همکاری های اقتصادی و مالی، می توان موانع پیش روی احتمالی را از میان برداشت.

وی با اشاره به وجود زمینه های همکاری مناسب با استان گیلان خصوصاً در حوزه گردشگری و اقتصادی افزود: گیلان، به دلیل دارا بودن شرایط مناسب جغرافیایی، آب و هوایی، وجود منطقه آزاد و همچنین بهره مندی از ظرفیت های تجاری و اقتصادی، برای شرکت های انگلیسی از ظرفیت های همکاری تجاری سودمند و مناسبی برخوردار است.

هاپتون پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی را قابل توجه برای شرکت های انگلیسی عنوان و اضافه کرد: با توجه به جذابیت ها، زیرساخت ها، ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری موجود، این منطقه را به شرکت ها و سرمایه گذاران کشورم معرفی می کنم.

وی با اظهار تمایل نسبت به فعالیت شرکت های انگلیسی فعال در حوزه تولید و فروش خودرو در منطقه آزاد انزلی تاکید کرد: به یقین منطقه آزاد انزلی در آینده به عنوان یک مزیت بزرگ برای ایران تبدیل شده و برای بازدید هیات های تجاری و اقتصادی انگلیسی از این منطقه برنامه ریزی می شود.

هاپتون تصریح کرد: ایجاد ارتباط بین منطقه آزاد انزلی و موسسه های مالی لندن، به عنوان گام نخست مطرح است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار، با اشاره به مزایا و معافیت های مالیاتی این منطقه اظهار کرد: مجتمع بندری کاسپین به عنوان مهمترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد ایران و بزرگترین بندر ایران در خزر با ارزش سرمایه گذاری 300 میلیون دلار و با رویکرد صادرات و کسب درآمد ارزی برای کشور ساخته شده است.

رضا مسرور با اشاره به ارائه پیشنهادات مختلف از سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در پروژه های زیرساختی مهم افزود: به دنبال ایجاد نهادهای مالی در مناطق آزاد ایران هستیم و علاقمندیم از تجربیات انگلستان در این حوزه استفاده کنیم.

وی ایجاد زیرساخت های گردشگری با استانداردهای بین المللی را یکی از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی برای توسعه صنعت گردشگری در منطقه آزاد انزلی و در استان گیلان ذکر و خاطرنشان کرد: تاکنون افزون بر 2 هزار شرکت خارجی در این منطقه به ثبت رسیده که 148 شرکت از این تعداد، خارجی هستند.

مسرور با اشاره به حضور سرمایه گذارانی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در بخش های مختلف گردشگری، تجاری و صنعتی منطقه آزاد انزلی تاکید کرد: بعد از اجرایی شدن برجام، شاهد افزایش حضور شرکت های خارجی در این منطقه هستیم و از فعالیت سرمایه گذاران در صنایع (های تک) و دانش بنیان در این منطقه استقبال می کنیم.

وی با اشاره به وجود زمینه برگزاری نمایشگاه های تخصصی توانمندی های ایران و انگلستان در منطقه آزاد انزلی گفت: هم اکنون بیش از یکصد و 50 شرکت صنعتی و سه مجتمع تجاری در این منطقه فعالیت دارند و علاوه بر این تعداد، شش مجتمع تجاری نیز توسط بخش خصوصی در حال ساخت است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin