استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با سفیر انگلیس گفت: بخش خصوصی استان علاقه مند همکاری با کشورهای طراز اول اروپا بوده و در این زمینه از هر گونه توسعه روابط استقبال می کنیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نیکولاس هاپتون در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی، با ابراز خرسندی از سفر به تبریز و قدردانی از مهمان‌نوازی مردم این شهر، افزود: این اولین سفر من به تبریز است و امیدوارم آخرین سفر نباشد؛ تبریز شهری تاریخی، زیبا و برای انگلستان دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه امروز زمان توسعه روابط است، ادامه داد: این افتخار را داشتم که در مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری ایران شرکت کنم و شاهد بودم که رهبر جمهوری اسلامی، بر توسعه روابط ایران با کشورهای مختلف تأکید کردند.

هاپتون گفت: انگلستان روابط دیرینه‌ای با ایران داشته که البته این روابط دارای پستی و بلندی‌هایی هم بوده، اما ما می‌خواهیم بیشتر به جنبه‌های مثبت نگاه کنیم.

وی اظهار کرد: در روند توسعه روابط، مشکلاتی در خصوص ویزا و مسائل بانکی وجود دارد که امیدوارم در ماه‌های آینده بر این مشکلات فائق آییم.

سفیر انگلستان در ایران با بیان اینکه به‌زودی فعالیت‌های زیادی برای گسترش روابط با ایران انجام خواهیم داد، افزود: در این مرحله از زمان که ایران به دنبال توسعه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف است، تبریز کار خود را به خوبی انجام داده است و علاقه‌مندیم که هیأتی اقتصادی از انگلستان به این شهر سفر کند.

وی با تأکید بر اهمیت اعتمادسازی در روابط بین‌الملل، گفت: معتقدیم که گام‌های کوتاه ما را به مقاصد دور می‌رساند و من به عنوان سفیر تلاش می‌کنم که نقش مؤثری در توسعه روابط با ایران داشته باشم.

هاپتون تأکید کرد: تبریز با داشتن تاریخی بلند می‌تواند پایه خوبی برای توسعه رابطه ایران و انگلستان باشد و امیدواریم که این شهر زیبا بتواند گردشگران انگلیسی را هم جذب کند.

 اسماعیل جبارزاده در دیدار با نیکولاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران گفت: بازار تبریز مرکز تبادلات تجاری محسوب می شود که از سالیان گذشته جذابیت بسیار بالایی برای کشورهای همسایه و علی الخصوص عثمانی ها داشته است و برای تصاحب این بازار چندین بار جنگ های رخ داده و هم اکنون نیز تجار استان نقش ویژه ای در فعالیت های تجاری کشور دارند.

وی ادامه داد: تجار این استان شهرت خاصی داشته و هم اکنون بازار تهران نیز در دست تجار و بازرگانان تبریزی بوده و اغلب مراودات با کشورهای اروپایی از طریق تجار آذری انجام می شود.

جبارزاده با اشاره ای به صنعت استان نیز گفت: استان از قدیم الایام جز استان های صنعتی کشور بوده، هرچند بسیاری از تجهیزات صنایع ما قدیمی شده و به دنبال نوسازی آن ها هستیم که در سال جدید دولت بودجه خوبی برای این امر اختصاص داده است.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: نوسازی صنایع می تواند یکی از محورهای همکاری ما و کشور شما باشد و بخش عمده ای از این ماشین آلات و تجهیزات را می توانیم از طریق شرکت های انگلستان تامین کنیم.

وی با اشاره ای به پتانسیل ویژه استان در زمینه آی تی و آی سی تی گفت: دانشگاه های تبریز بیش از سه هزار و ۴۰۰ عضو هیات علمی دارد که تعدادی از این افراد در انگلستان تحصیل کرده اند و در هر دانشگاه، فارغ التحصیلان متعددی از کشور انگلیس داریم که این افراد می تواند رابط های خوبی بین شرکت های استان ما و شرکت های انگلیسی باشند.

جبارزاده ادامه داد: متاسفانه تشکیلاتی که بتواند این کارها را ساماندهی کند، نداریم در صورتی که فارغ التحصیلان دیگر کشورها بعد از فارغ التحصیلی، رابط کشور ما و کشور خود شده اند.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: علاقه مند به توسعه مناسبات در زمینه آی تی و آی سی تی از طریق این افراد هستیم.

وی همچنین اشاره ای به پتانسیل های ویژه استان در زمینه محصولات دامی و زراعی داشته و این حوزه را یکی از زمینه های همکاری بین کشور ها دانست.

جبارزاده ادامه داد: از گذشته ارتباط خوبی بین موسسات تحقیقاتی استان و مراکز پژوهشی انگلستان وجود داشته است که علاقه مند به بازتعریف این موضوع هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه توسعه روابط با کشورهای اروپایی یکی از از اولویت های دولت دوازدهم است، گفت: طبیعی است که در توسعه روابط، کشورهایی که از زمان های قدیم با آن ها ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و غیره داشتیم در اولویت توسعه مناسبات و همکاری ها قرار دارند.

وی صنایع غذایی را از مهم ترین صنایع استان دانسته و گفت: این صنعت می تواند یکی از محورهای همکاری بین کشورها باشد، از سوی دیگر صنایع قطعه سازی خودرو نیز دیگر صنعت مهم استان است که در این زمینه نیازمند به روز رسانی تجهیزات این حوزه هستیم تا هم کفاف تولید داخل و هم صادرات را بدهد.

جبارزاده ادامه داد: در چندین روز گذشته قراردادی با کشور اتریش برای به روز کردن خطوط تولید خود در زمینه قطعه سازی منعقد کردیم.

استاندار آذربایجان شرقی محور سوم را صنایع پتروشیمی و نفت دانسته و ادامه داد: در حال اجرای خط اتیلن غرب به تبریز هستیم که اجرای آن ظرفیت پتروشیمی تبریز را پنج برابر خواهد کرد که به علت موقعیت جغرافیایی تبریز، دوست داریم مواد پتروشیمی را به دیگر نقاط هم صادر کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون بحث اصلاح خطوط پالایشگاه تبریز را داریم که هفته گذشته قراردادی را در این راستا با کره جنوبی منعقد کردیم اما در بحث پتروشیمی هنوز با جایی وارد مذاکره نشدیم که می تواند یکی از محورهای همکاری ما باشد.

جبارزاده افزود: چندین دانشگاه در این زمینه پیشرو هستند که دانشگاه های تبریز، شهید مدنی و سهند جزو این دانشگاه ها محسوب می شوند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه توسعه ویژه آذربایجان یکی از اولویت های رییس جمهور است، گفت: در زمینه جذب اعتبار محدودیتی نداشته و به هر میزانی که بتوانیم اعتبار جذب کنیم، دستمان باز است.

وی ادامه داد: سال گذشته در بحث جذب سرمایه گذار خارجی، استان دوم کشور شدیم و امسال تلاش می کنیم که در این زمینه استان اول شویم.

جبارزاده افزود: مردم و بخش خصوصی ما همیشه تلاش می کنند با شاگرد اول ها همکاری کنند و علاقه بخش خصوصی ما همیشه به همکاری با کشورهای طراز اول اروپا است و اگر بتوانیم سطح روابط را روند صعودی ببخشیم، اطمینانی برای بخش خصوصی به منظور افزایش ارتباط با کشورهای اروپایی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: اجازه بدهیم کار سیاسی را تهران انجام دهد و بحث های کاری را ما انجام دهیم، هرجا کارهای سنگین باشد، مشتاقانه به دوش می گیریم که بحث توسعه روابط با انگلیس از جمله این هاست.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با اشاره ای به در پیش بودن تبریز ۲۰۱۸ گفت: علاقه مند به میزبانی از توریست های انگلستان در سال ۲۰۱۸ در تبریز هستیم، همچنین از سفارت انگلیس می خواهیم سفر سرمایه گذاران انگلیسی به این استان تسهیل شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin