رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن سنندج در دیدار با سفیر سوریه گفت: استان کردستان در بخش فنی و مهندسی ظرفیت های خوبی برای توسعه بخش صادرات در اختیار دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سید کمال حسینی با همراهی نائب رئیس اتاق سنندج توانمندی‌های اقتصادی این استان را برای سفیر سوریه تشریح نمودند.

 رئیس اتاق سنندج ضمن اشاره به اهمیت این نشست برای اقتصاد استان کردستان، گفت: با توجه به اینکه هرکدام از اتاق‌های بازرگانی کشور به عنوان معین یکی از کشورها در نظر گرفته شده‌اند و اتاق استان کردستان نیز به عنوان معین کشور سوریه انتخاب شده است ضروری بود که برای معرفی اتاق بازرگانی سنندج و همچنین توانایی‌های اقتصادی استان کردستان با سفیر سوریه دیدار نماییم.

سید کمال حسینی گفت: در شرایط فعلی، کشور جنگ‌زده‌ی سوریه ناچار است بیشتر نیازمندیهای خود را جهت بازسازی، از طریق واردات فراهم نماید که اتاق سنندج می‌تواند با استفاده از این فرصت ارزشمند، علاوه بر به‌کارگیری توانمندی‌های موجود، ظرفیت‌های تولیدی و خدماتی خود را نیز در آینده جهت صادرات به این کشور افزایش دهد.

وی تجربه‌ بخش خصوصی اقتصاد استان را در اقلیم کردستان عراق بسیار ارزشمند خواند و افزود: تجربه‌ی مبادلات اقتصادی با اقلیم کردستان عراق درس‌های ارزنده‌ی برای بخش خصوصی استان داشت و به همین دلیل با بهره‌مندی از این تجارب و تمرکز دقیق‌تر بر توانایی‌هایمان می‌توانیم از فرصت پیش‌آمده به خوبی استفاده نموده و ظرفیت‌های تجاری، تولیدی و خدماتی‌مان را توسعه داده و علاوه بر اقلیم کردستان، به شکل هدفمند به سمت بازار آینده‌دار سوریه نیز هدایت نمایی.

رئیس اتاق سنندج ضمن اشاره به ضرورت انجام مطالعه‌ی دقیق و سریع نیازمندی‌های اقتصادی کشور سوریه به عنوان یکی از پیش‌شرط ‌های موفقیت در این زمینه، گفت: فعالین اقتصادی کردستان در زمینه‌های مهمی چون خدمات فنی و مهندسی و امور پیمانکاری تجربه‌های فراوان و ارزشمندی دارند که با افزایش روابط استان کردستان با کشور سوریه می‌توان در کنار صدور تولیداتی چون ماشین آلات صنعتی، محصولات غذایی و کشاورزی و مصالح ساختمانی، شاهد صدور این خدمات نیز باشیم.

حسینی با اشاره به استقبال گرم سفیر سوریه از مسئولین اتاق استان و اعلام آمادگی کامل این کشور برای افزایش روابط تجاری با اتاق سنندج، گفت: با توجه به دعوت سفیر سوریه و توافقات صورت گرفته، در آیندهی نزدیک یک هیات تجاری متشکل از فعالین اقتصادی همه‌ی حوزه‌های مرتبط با نیازمندی های کشور سوریه از اتاق سنندج به این کشور اعزام خواهد شد و در مقابل، هیات‌هایی نیز برای شناخت دقیق‌تر توانایی‌های ما و گسترش روابط اقتصادی به استان کردستان سفر خواهند کرد.

حامد رنجبر نایب رئیس اتاق بازرگانی سنندج در ادامه به اهمیت این دیدار به عنوان یک ماموریت مهم برای اتاق سنندج تاکید کرد و با اشاره به علاقه‌مندی سفیر سوریه به روابط اقتصادی با استان کردستان گفت: بخش خصوصی اقتصاد استان باید هرچه سریعتر اهداف صادراتی خود را در این خصوص مشخص نموده و به این موضوع به عنوان فرصتی جهت گسترش ارتباطات تجاری در عرصه‌ی بین‌المللی نگاه کند.

وی افزود: با توجه به ابلاغ این ماموریت از سوی اتاق ایران به اتاق سنندج به عنوان معین کشور سوریه، امیدواریم اتاق سنندج به یک پل ارتباطی میان تجار و بازرگانان داخل استان و سایر استان‌های کشور برای ارسال کالا و خدمات به کشور سوریه تبدیل شود.

رنجبر بیان کرد: ایران با کشور سوریه مرز مشترک ندارد و با توجه به اینکه استان کردستان دارای دو مرز بین‌المللی با اقلیم کردستان عراق می‌باشد و فاصله‌ این مرزها تا مرز سوریه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتر است استان کردستان می‌تواند به عنوان یک دروازه و گلوگاه مهم جهت صادرات به سوریه عمل کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin