وزیر ورزش و جوانان در دیدار با سفیر روسیه در تهران گفت: بازی‌های بومی و محلی می‌تواند سرفصل همکاری‌های مشترک بین تهران و مسکو باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدحمید سجادی، در دیدار لوان جاگاریان، در ساختمان مرکزی سئول گفت: یکی از بهترین اقدام؛ اجرای توافق‌های قبلی بین وزارت ورزش و جوانان ایران و روسیه است. علاوه بر آن، دو کشور تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌های جدیدی را در حوزه‌های ورزش و جوانان با یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: بعد از سفر رییس جمهوری ایران به روسیه سطح انتظار افزایش یافت و ما ایده‌های زیادی برای حوزه ورزش و جوانان داریم که همه به یکباره عملی نمی‌شود. ایران و روسیه ظرفیت‌های خوبی در بخش ورزش قهرمانی دارند که می‌توانند در اختیار یکدیگر بگذارند.

وزیر ورزش و جوانان به سفیر روسیه می‌گوید: نه تنها در رشته‌های کشتی و وزنه‌برداری بلکه در بسیاری از رشته‌های دیگر این آمادگی وجود دارد که بتوانیم همکاری‌های مشترک انجام دهیم. کشور روسیه در رشته‌های زمستانی سرآمد دنیا است و ما می‌توانیم از علم و تجربه‌های روسیه استفاده و اردوهای مشترک برگزار کنیم. همچنین در حوزه جوانان توسعه بین‌المللی داشته باشیم که جوانان بتوانند مشاغل بین‌المللی برای خود تعریف کنند.

سجادی افزود: ایران و روسیه با فرهنگ‌های یکدیگر آشنا هستند. ما در ایران رشته‌هایی داریم که جنبه آیینی، مذهبی و دینی دارد. ورزش چوگان یکی از این رشته ها است که در کشور مقبولیت دارد و این امکان وجود دارد که بتوانیم در این رشته تبادل فرهنگ داشته باشیم. همچنین ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی دیگر رشته‌ای است که باید در روسیه آن را پایه‌گذاری کنیم‌. ما ۸۵ زورخانه در سطح کشورهای دنیا داریم که می‌توانیم این زورخانه‌ها را گسترش دهیم.

وی اظهار داشت: علاقه‌مند هستیم که کشتی باستانی و پهلوانی را در سراسر دنیا گسترش دهیم. کونگ‌فو ایرانی نیز از رشته‌هایی است که به همراه ورزش های بومی و محلی می توانیم در بین کشورهای دنیا توسعه داد و روسیه نیز یکسری بازی‌های محلی دارد که می توانیم این بازی ها را تبادل کنیم.

لوان جاگاریان سفیر روسیه در این دیدار اظهار داشت: ایران و روسیه علاوه بر همکاری‌های مشترک و تفاهم‌نامه‌های مختلفی که در سایر حوزه‌ها با یکدیگر دارند در حوزه ورزش نیز می‌توانند همکاری های مشترک زیادی انجام دهند.

سفیر روسیه خطاب به سجادی گفت: تمام پیشنهادها به صورت مکتوب به وزارت ورزش روسیه را اعلام خواهم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin