سفیر ژاپن و هیئت همراه با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص مسائل محیط زیست گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ابتکار در این دیدار با تاکید بر علاقمندی ایران به گسترش روابط با سایر کشورها به ویژه در حوزه محیط زیست، همچنین یادآوری اهمیت جهانی محیط زیست و تاثیرات جهانی معضلات ناشی از آسیب های وارده به محیط زیست، اظهار داشت: محیط زیست موضوعی جهانی است و مرزهای سیاسی شناخته شده میان کشورها نمی تواند مانعی برای حل و فصل مباحث محیط زیستی و اشتراک تجربیات در این حوزه باشد و ما معتقدیم همه کشورهای جهان برای رفع چالش های این حوزه باید با هم همکاری کنند.

 معاون رئیس جمهور، تکنولوژی سبز، تنوع زیستی، تالاب ها، مدیریت آب، آموزش، تحقیق و پژوهش، تغییرات آب و هوا، تغییرات جهانی آب و هوایی، حمایت از دریاچه ارومیه، دریای خزر، خلیج فارس و اکوسیستم ها را از جمله زمینه های مناسب همکاری های دو جانبه میان ایران و ژاپن دانست و اظهار کحرد: ایران آماده گسترش همکاری های محیط زیستی در سطح بین المللی به ویژه با محوریت تبادل تجربیات، دانش و فن آوری است.

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه رفع تحریم ها منجر به ایجاد شرایط اقتصادی جدید برای ایران خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: این شرایط جدید منتج به ایجاد زمینه ها و فرصت های نو برای محیط زیست ایران در سطح جهانی شود.

 معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری نقش مهم ایران در محیط زیست منطقه به خصوص با توجه به استقرار مراکز کنوانسیون های رامسر، بازل _استکهلم، همچنین مرکز توسعه علم و فن آوری اکو (ده کشور عضو سازمان همکاری های اقتصادی اکو هستند)، ابراز امیدواری کرد: همکاری های مثبت ایران و ژاپن در مرحله جدید بتواند به بسط این همکاری ها در منطقه بیانجامد و همین امر منجر به استحکام و تاثیر بیشتر نقش ایران در محیط زیست منطقه و ارتقای زیست محیطی منطقه شود.

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سپس به تاسیس صندوق ملی محیط زیست در ایران اشاره کرد و گفت: چالش های زیست محیطی نظیر حفاظت و احیای تالاب ها، دستیابی به اهداف توسعه پایدار، کشاورزی سبز، حفاظت از پارک های ملی، حفاظت از مواد غذایی ، انرژی پاک از جمله موضوعاتی است که با کمک های بین المللی به این صندوق می توان مرتفع نمود .

 وی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست را یکی دیگر از زمینه های همکاری ایران و ژاپن برشمرد و گفت: ژاپن می تواند در این نمایشگاه بین المللی مشارکت داشته باشد.

 کوبایاشی سفیر ژاپن نیز دراین دیدار، زمینه های مختلف محیط زیستی از جمله پدیده نوظهور گردوغبار را از جمله علاقه مندی های ژاپن برای همکاری با ایران دانست و گفت: گزارش هایی از شهرهای ایران از جمله تهران و بندر عباس در این زمینه به دست ما رسیده است که ما در این زمینه سمینارهایی برگزار خواهیم کرد و از شما و کارشناسان محیط زیست ایران دعوت می کنیم در این کارگاه ها و دوره های آموزشی شرکت و از راهکارهای مقابله با گردو غبار بهره مند شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin