دکتر علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما با چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در محل این سازمان دیدار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر علی عسکری با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور گفت: چینی‌ها با تلاش و برنامه ریزی فراوان خیلی خوب حرکت کردند و با یک مدیریت متمرکز به پیشرفتی همه جانبه رسیدند و قدرتی بزرگ درعرصه اقتصادی شدند.

رئیس سازمان صدا و سیما طرح یک جاده، یک کمربند را که چینی‌ها میان تهران _ پکن طراحی کرده اند، طرحی بزرگ و بستری مناسب برای تحکیم روابط آینده خواند و تصریح کرد: هم در زمینه فرهنگی و رسانه‌ای و هم در دیگر زمینه‌ها بستر مناسبی برای گسترش روابط وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.

دکتر علی عسکری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برغم دشمنی و شیطنت‌های آمریکا و هم پیمانانش به قدرتی بزرگ در منطقه تبدیل شده است افزود: ما می‌دانیم که آمریکا هم اکنون دارد رقابتی ناجوانمردانه با چینی‌ها انجام می‌دهد، اما همه می‌دانید آمریکایی‌ها قدرتشان رو به افول است و باید کشور‌هایی همچون ایران و چین از این فرصت، بهترین بهره را برای تحکیم روابط خود ببرند.

رئیس رسانه ملی، تحریم را فرصتی مناسب برای تقویت تولید کشور دانست و گفت:: شرکت‌های دانش بنیان بسیار خوبی در کشور درحال تلاش و کار هستند و می‌توانیم از طریق این شرکت‌ها روابط اقتصادی خوبی طراحی و اجرا کنیم.

وی رقابت آینده را رقابت در عرصه علم، تحقیقات و پژوهش توصیف و تصریح کرد: با توجه به اینکه چین در همه زمینه‌های دانش و فناوری در حال پیشرفت است کار‌های پژوهشی با ایران می‌تواند زمینه‌های خوبی برای همکاری دوجانبه باشد.

رئیس سازمان صدا وسیما با بیان اینکه در زمینه‌های نفت، پتروشیمی، گاز، معادن، نانو و بایوتکنولوژی و کشاورزی و دیگر صنایع می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم افزود: در زمینه‌های فرهنگی و رسانه‌ای با توجه به قرابت فرهنگی دو کشور می‌توانیم همکاری‌های خوب و موثری داشته باشیم و ما آمادگی داریم هم در صنعت رسانه و هم درمحتوا این همکاری‌ها را بیش از پیش افزایش دهیم.

دکتر علی عسکری، ملاقات با سفیر چین را نقطه عطفی برای گسترش همکاری‌های رسانه‌ای و فرهنگی خواند و تاکید کرد: با توجه به افول قدرت امریکا- ایران، چین و روسیه در یک نقطه عطف تاریخی قرار دارند و می‌توانند با گسترش هرچه بیشتر روابط، تاثیرات بین المللی ویژه‌ای را رقم بزنند و در این میان همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای نقش کلیدی دارد.

وی بر تبادل فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی میان دو کشور تاکید و تصریح کرد: محصولات زیادی داریم که می‌توان با زبانگردانی در کشور‌های یکدیگر از آن‌ها استفاده کنیم و با این کار هم آشنایی مردمان کشور‌ها با یکدیگر بیشتر می‌شود و هم می‌توانیم علایق دو طرف را نیز تامین کنیم. رییس رسانه ملی افزود:هر دو کشور ایران و چین هم اکنون در مقابل با جنگ رسانه‌ای امریکا قرار دارند و باید با تبادل تجربیات و هم افزایی دراین زمینه یکدیگر را تقویت کنند.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران هم در این دیدار با بیان اینکه ما می‌دانیم سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برای زندگی مردم این کشور نقش مهمی ایفا می‌کند گفت: در چند سال اخیر شاهد رشد خوب کمی و کیفی رادیو و تلویزیون ایران بوده ایم و معتقدیم تقویت همکاری‌های رسانه‌ای دو کشور بسیار مهم و ضروری است.

چانگ هوآ افزود: تقویت همکاری‌های رسانه‌ای میان دو کشور موجب آشنایی بیشتر مردم دو کشور از یکدیگر می‌شود و خبر‌ها و جهت گیری‌های منفی رسانه‌های غربی علیه تهران – پکن را خنثی می‌کند.

سفیر چین در تهران به روابط دیرینه و دو هزار ساله دو کشور اشاره و تصریح کرد: ایران و چین با ایجاد راه ابریشم توانستند روابط اقتصادی و فرهنگی خود را به شدت تقویت کنند و عمق ببخشند و امروز هم اگر به نقشه توجه کنید معلوم می‌شود که هیچ جاده‌ای نمی‌تواند ایران را دور بزند و شما حتما مهم‌ترین شریک ما هستید.

وی به سفر سال ۲۰۱۶ رییس جمهوری خلق چین به ایران اشاره و تاکید کرد: همان طور که رییس جمهوری خلق چین در این سفر اعلام کرد روابط راهبردی تهران- پکن وارد مرحله جدیدی شده است و این روابط بسیار جامع است و برغم اینکه برخی تصور می‌کنند این روابط فقط هم اقتصادی است، اصلا اینطور نیست و در زمینه‌های مختلف طراحی شده است.

چانگ هوآ با بیان اینکه برخی کشور‌ها که فقط ۲۰۰ سال تاریخ دارند می‌خواهند همه دنیا را به کنترل خود درآورند، گفت: سلطه گری و یک جانبه گرایی آمریکا حتما مورد مخالفت همه دنیاست و تاریخ چین نشان می‌دهد که هیچگاه در این مسیر حرکت نکرده و نمی‌کند.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران با اشاره به برگزاری مجمع تمدن کهن در ماه آینده در پکن افزود: ما تلاش ویژه‌ای داریم تا همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای میان دو کشور افزایش یابد و لغو روادید گردشگران چینی به ایران هم یکی از کار‌های مهمی بود که ایران آن را انجام داد.

وی تاکید کرد: در این مدت با گردشگران زیادی که از چین به ایران آمده بودند صحبت کردم که همه آن‌ها به اتفاق، سفر به ایران را ستایش می‌کردند و ایران را کشوری بسیار خوب با مردمانی مهربان و جاذبه‌های گردشگری فراوان توصیف می‌کردند و ما باید این سفر‌ها را به صورت متقابل افزایش دهیم تا شناخت مردمان دو کشور بیش از پیش افزایش یابد.

چانگ هوآ به افزایش تبادلات فرهنگی و رسانه‌ای بویژه در زمینه فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی اشاره کرد و گفت: فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی ایرانی در چین بسیار معروف هستند و مردم ما به تولیدات ایران علاقه فراوان دارند و امسال هم دو فیلم ایرانی در دو جشنواره پکن و شانگ‌های، نتایج خیلی خوبی گرفتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin