سفیر چین در ایران با حضور در استانداری گیلان و دیدار با استاندار این استان، در زمینه گسترش روابط اقتصادی ایران و چین بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکترمحمدعلی نجفی استاندار گیلان در دیدار با “یوهونگ یانگ” سفیر چین در ایران با بیان اینکه از گسترش همکاری شرکت های چینی با بخش خصوصی در گیلان و سرمایه گذاری این کشور در پروژه های بزرگ استان حمایت می کند گفت: چین حدود 700 میلیون دلار در ساخت و تکمیل 3 پروژه ی بزرگ عمرانی گیلان سرمایه گذاری می کند.

دکترمحمدعلی نجفی با بیان اینکه این سرمایه گذاری از طریق فاینانس انجام می پذیرد افزود: 11 کیلومتر باقی مانده آزادراه، تکمیل راه آهن قزوین رشت، سه طرحی است که چینی ها در آن سرمایه گذاری می کنند.

استاندار گیلان وجود منطقه آزاد تجاری و صنعتی بندر انزلی را مزیت مناسب برای گسترش روابط دوجانبه عنوان کرد و گفت: چینی ها می توانند در ساخت بندر کاسپین نیز سرمایه گذاری می کنند.

وی تبادل دانش فنی در بخش صنعت را مناسب توصیف کرد و افزود: با توجه به رفت و آمد سهل بین اتباع 2 کشور، گیلان آمادگی پذیرایی از گردشگران چینی را دارد.

سفیر چین نیز در این دیدار با بیان اینکه گیلان استانی زیبا و سرسبز است گفت: در بازدید از بخش های مختلف ظرفیت بسیار مناسبی در تجار و صاحبان صنایع گیلان برای افزایش همکاری ها دیدم .

با “یوهونگ یانگ” عزم روسای ایران و چین را برای افزایش روابط دو طرف جدی و مثبت دانست و افزود: روابط دوکشور از لحاظ تجاری، اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خوب و در سطح بالاست.

وی با بیان اینکه چین خواستار ارتقای این روابط در سطوح بالاتر است گفت: ما از سطح روابط دو کشور راضی هستیم اما قانع نمی باشیم.

سفیر چین با اشاره به حضور یکصد شرکت فعال این کشور در ایران خاطر کرد: حجم مبادلات دو کشور در سال 2012، 36 میلیار دلار و در 10 ماهه اول 2013 نیز 31 میلیارد دلار بوده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin