سفیر پرتغال در ایران ضمن بازدید از دانشگاه تهران، با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ماریو داماش نونس سفیر پرتغال در ایران با اشاره به حضور وزیر امورخارجه این کشور در دانشگاه تهران و گسترش روابط ایران و پرتغال گفت: ضرورت دارد که همکاری‌های خود را در چارچوب قراردادهای علمی و فرهنگی دو کشور و نیز مناسبات دانشگاه تهران و دانشگاه لیسبون و سایر دانشگاه‌های پرتغال اجرایی کنیم.

دکتر نیلی احمدآبادی نیز در این دیدار گفت: ما نیز تمرکز خود را بر اجرایی کردن مفاد یادداشت‌های تفاهم قرار داده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم کار عملی را با یک یا دو موضوع مورد توافق شروع کنیم. تبادل استاد و دانشجو، پروژه‌های مشترک، اجرای برنامه حضور کوتاه مدت نظیر برنامه آیسته و مانند آن می‌تواند شروع خوبی برای همکاری‌ها باشد.

نیلی احمدآبادی، اعطای مدرک مشترک با دانشگاه لیسبون در زمینه‌های مورد علاقه طرفین و همکاری در رشته‌هایی مانند مدیریت آب، انرژی‌های تجدیدپذیر، نانو و علوم شناختی را از دیگر زمینه‌های مورد علاقه دانشگاه تهران برای همکاری با دانشگاه‌های پرتغال عنوان کرد.

در این دیدار همچنین رئیس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، آمادگی این دانشکده را برای ارائه زبان پرتغالی به عنوان زبان دوم، با شرط تامین استاد از سوی دولت پرتغال، به خصوص برای دانشجویان زبان اسپانیولی به عنوان زبان دوم اعلام کرد.

دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران نیز در این دیدار با اشاره به یادداشت تفاهم بین دانشگاه‌های تهران و لیسبون، موضوع همکاری‌های مشترک فرهنگی نظیر برگزاری نمایشگاه فرهنگی و هنری، تئاتر و برنامه‌های هنری- دانشجویی و اجتماعی مشترک را شروع خوبی برای این همکاری‌ها دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin