سفیر عمان در ایران از برگزاری نشست مشترک اتاق بازرگانی ایران و عمان آبان ماه امسال در تهران خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سعود بن‌احمد بن‌خالد البروانی در دیدار با استاندار آذربایجان غربی با اشاره به شناخت از آذربایجان غربی بواسطه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان، قابلیت‌های اقتصادی این استان را منحصر به فرد دانست.

وی ضمن ابراز خشنودی از سفر به این استان به منظور بازدید از ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی تصریح کرد: امیدواریم این سفر دستاوردهای مثبتی را برای هر دو طرف به همراه داشته باشد.

البرونی با اشاره به پیشینه تاریخی دو کشور افزود: ایران به عنوان کشوری مهم و دوست و برادر عمان مطرح است و برای من مایه افتخار است که به عنوان سفیر عمان در ایران حضور دارم.

وی با بیان اینکه در شش سال حضورش در ایران ضمن تحکیم توسعه سیاسی، راهکارهای توسعه اقتصادی را نیز احصا کرده است افزود: اگر چه اتفاقات خوبی در رشد اقتصادی مابین دو کشور رخ داده اما با نقطه ایده ال هنوز فاصله است.

البرونی با اشاره به برگزاری اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان در آبان ماه سال جاری به میزبانی تهران تصریح کرد: آذربایجان غربی با توجه به ظرفیت‌های بی نظیری که دارد می‌تواند نسبت به معرفی این قابلیت‌ها در این نشست اقدام نماید.

سفیر عمان در ایران ظرفیت‌های گردشگری استان را نیز مورد خطاب قرار داد و افزود: در آینده نزدیک وزیر گردشگری ایران به عمان سفر می‌کند و این سفر می‌تواند بستر خوبی برای استان باشد.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه خوب تاریخی دو کشور ایران و عمان از توانایی استان در ایجاد پنجره‌های جدید اقتصادی مابین دو کشور خبر داد و گفت: این دو کشور همواره روابط حسنه و خوبی باهم داشته و این روند روز به روز افزایش می‌یابد.

محمدمهدی شهریاری گفت: عمان به عنوان کشوری مهم و مؤثر در مناسبات منطقه‌ای بویژه در حوزه خلیج فارس مطرح است و می‌تواند به الگویی برای دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس مطرح گردد.

شهریاری افزود: علیرغم اینکه برخی کشورها در حوزه خلیج فارس به دنبال پیاده کردن سیاست‌های اسرائیل هستند اما عمان همواره به عنوان یک کشور میانجی گر و مستقل توانسته در منطقه حضور داشته باشد.

استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از نقش سفیر عمان در ایران برای پیشبرد و تحکیم روابط حسنه تاریخی دو کشور ابراز امیدواری نمود تا روند توسعه سیاسی در مباحث اقتصادی نیز شکل بگیرد.

استاندار شهریاری در ادامه به ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: این استان با پتانسیل‌های منحصر بفرد در کشاورزی، دامپروری، محصولات باغی، صنایع تبدیلی و معدنی از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است.

وی ادامه داد: محصولات باغی استان به دلیل مطلوبیت به کشورهای مختلف از جمله روسیه صادر و به صورت تازه خوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورتی که خط هوایی مابین عمان و آذربایجان غربی برقرار شود می‌توان این محصولات را به عمان نیز صادر کرد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به وجود سه فرودگاه استان گفت: آذربایجان غربی آمادگی برقراری خط هوایی با عمان را دارد تا هم نسبت به صادرات محصولات به این کشور و نیز سایر کشورها اقدام نماید.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه ظرفیت‌های بی نظیر استان در بحث گردشگری را مورد اشاره قرار داد و گفت: وجود مناطق بکر و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان قابلیت آن را دارد تا پذیرای گردشگران حوزه خلیج فارس بویژه عمان باشد.

شهریاری همچنین به ظرفیت منطقه آزاد ماکو و دریاچه ارومیه هم اشاره کرد و گفت: با وجود بهره مندی از ظرفیت‌های موجود آذربایجان غربی علاقمند است تا در توسعه اقتصادی مدنظر ایران و عمان، نقش جدی ایفا کند.

البروانی از پیشنهاد برقراری خط هوایی مابین آذربایجان غربی و عمان و نیز اعزام هیأت تجاری از استان به کشور عمان استقبال کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin