بنیاد حسین اف، سفیر کشور جمهوری آذربایجان در جریان سفر به تبریز، با نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بنیاد حسین اف در دیدار با امام جمعه تبریز اظهار داشت: نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در این منطقه چهره ای بسیار محبوب و مردمی است.

سفیر کشور جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: نماینده ولی فقیه بودن در آذربایجان مسؤولیت سنگینی است و این حضور در توسعه و تعمیق روابط ایران و جمهوری آذربایجان بسیار مؤثر بوده است.

وی با اشاره به 12 دیدار رؤسای جمهور دو کشور طی شش سال گذشته گفت: 8 دیدار در سطح مقامات عالی رتبه در پایتخت های صورت گرفته است که نتیجه آن رشد 74 درصدی مبادلات تجاری و اقتصادی است.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با ابراز خرسندی از توسعه روابط دو جانبه ادامه داد: سال گذشته هزاران نفر از کشور آذربایجان برای درمان و تفریح به ایران و تبریز سفر کرده اند که نشان بالا بودن خدمات پزشکی و گردشگری این منطقه دارد.

گفتنی است، بنیاد حسین اف در ادامه به دیدار آیت الله سیدمحمدتقی آل هاشم؛ امام جمعه موقت تبریز رفت و با این عالم برجسته آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم، با بیان اینکه تفرقه ‌افکنی مهم‌ ترین راهبرد دشمن در جهان اسلام است، گفت: ایران و آذربایجان دو کشور مسلمان، دوست و همسایه با وحدت و انسجام، روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را توسعه و تعمیق می دهند تا افقی روشن از پیشرفت و قدرت مسلمانان به منصه ظهور برسد.

وی با اشاره به روابط و مشترکات تاریخی و فرهنگی و دینی دو ملت ایران و آذربایجان، افزود: ایران و آذربایجان از گذشته های دور در زمینه ها و در مقاطع مختلف با یکدیگر همکاری های زیادی داشته اند و امیدواریم در برهه کنونی نیز که اراده سیاسی مقامات عالی رتبه دو کشور بر توسعه روابط فیمابین است، همکاری ها و مناسبات بیش از پیش گسترش یابد.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه وحدت مسلمانان دشمنان را عصبانی و مایوس می کند، ادامه داد: تکریم شعائر دینی و پاسداشت خون شهدای کربلا از آموزه های دینی مسلمانان است و در ایام محرم شاهد برگزاری مراسم های با شکوه در شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان بودیم.

وی افزود: برگزاری این مراسم ها بدون هیچ محدویتی در جای جای کره خاکی علاوه بر اینکه برکات معنوی دارد دل های مسلمانان را به یکدیگر نزدیکتر می کند و یکپارچگی آنها را به نمایش می گذارد که دشمنان با هراس از این وحدت راهبرد تفرقه افکنی را دنبال می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی از برگزاری همزمان مسابقات آوازخوانی و موسیقی با ایام سوگواری سید و سالارشهیدان در باکو گلایه کرد و گفت: حضور عاشقانه دلدادگان امام حسین(ع) در مراسم های عزاداری و راهپیمایی با شکوه اربعین ایجاب می کند که در زمان برگزاری چنین مسابقاتی تجدید نظر شود.

حجت الاسلام والمسلیمن آل هاشم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر توسعه مناسبات اقتصادی بین دو کشور گفت: حضور فعالان تجاری و اقتصادی در خاک دو کشور سرمایه گذاری های مشترک را شکوفاتر خواهد کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin