“علی جنتی” وزیر فرهنگ و ارشاد با “خندکار عبدالستار” سفیر کشور بنگلادش در ایران دیدار و تبادل نظر کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “علی جنتی” وزیر فرهنگ و ارشاد در دیدار با “خندکار عبدالستار” سفیر بنگلادش در ایران ضمن محکوم دانستن جنایات اسرائیل علیه غزه گفت: ملت های منطقه باید با یکدیگر همکاری و اتحاد داشته باشند تا بتوانند با قدرت بیشتری با اینگونه جنایات مبارزه کنند.
جنتی افزود: کشور ایران از دیر زمان در حوزه‌های فرهنگی با کشور بنگلادش روابط دیرینه و مطلوبی داشته است و موافقتنامه فرهنگی و هنری میان دو کشور امضا شده است که خود پایه و اساس تحکیم روابط علمی و فرهنگی میان دو کشور است.
وی با اشاره به ترجمه بسیاری از آثار ایرانی به زبان بنگالی و فارسی افزود: ترجمه آثار به زبان دو کشور در انتقال فرهنگ دو کشور به ملت‌ها نقش موثری ایفا می کند. کشور ایران و بنگلادش علاوه بر داشتن اشتراکات فرهنگی دارای اشتراکات دینی و مذهبی نیز هستند و از این حیث بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.
جنتی در ادامه افزود: بر اساس توافقنامه فرهنگی امضا شده بین دو کشور نوع همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور برای مدت 5 سال تعیین شده است که مدت توافقنامه بین دو کشور ایران و بنگلادش پایان یافته است وضروی است دوباره از سر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه تجارت یکی از راه های انتقال فرهنگ در میان ملت‌هاست؛ خاطرنشان کرد: سعی می کنیم شرایطی را فراهم کنیم تا هنرمندان کشورمان در جشنواره های فرهنگی و هنری کشور بنگلادش از جمله جشنواره دوسالانه هنر بنگلادش حضور یابند و آثار هنری خود را ارایه دهند.
در ادامه این دیدار “خندکار عبدالستار” سفیر کشور بنگلادش در ایران با اشاره به اشتراکات فرهنگی بین دو کشور گفت: در زبان بنگالی 8 هزار لغت فارسی وجود دارد و این نشان دهنده نقاط مشترک دو ملت با یکدیگر است.
وی افزود: کشور بنگلادش هر دو سال یکبار جشنواره هنری برگزار می کند که در آن بسیاری از هنرمندان و نقاشان سراسر دنیا از جمله کشور ایران شرکت می کنند و امیدوارم در این دوره از برگزاری حضور دوباره هنرمندان ایرانی را نیز داشته باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin