معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با فیلیپ تیبو سفیر فرانسه در ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این جلسه معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه ویروس کرونا شرایط جدیدی را در جهان بوجود آورده، گفت: چند جانبه گرایی یکی از درس هایی است که ویروس کرونا به ما داد، به طوری که قدرت های بزرگ دنیا نیز نتوانستد از این ویروس دوری کنند.

وی افزود: ما در ایران علاوه بر ویروس کرونا با تحریم های ظالمانه نیز روبرو هستیم و مدیریت این دو بحران شرایط را سخت تر کرده، ضمن اینکه تبلیغات و اخبار منفی زیادی علیه ایران وجود دارد که باید آن را نیز مدیریت کنیم.

ابتکار با بیان اینکه در ایران هم برای تولید واکسن کوشش هایی انجام گرفته و به زودی به آن دست خواهیم یافت، گفت: موسسه رازی سالهاست که در تولید واکسن های گوناگون تلاش کرده است.

معاون رییس جمهور گفت: در نزدیکی سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی هستیم که به شکل ظالمانه ای ترور شد. ایشان برای مبارزه با تروریسم تلاش بسیار کرد و متاسفانه ترور وی و همچنین ترور دانشمند شهید فخری زاده از سوی جامعه بین المللی پاسخ محکمی دریافت نکرد.

وی اظهار داشت: ایران سه دهه است که پناهگاه سه تا چهار میلیون مهاجر افغان است و این نشان دهنده تعهد ما به جامعه بین المللی، علیرغم تمام تحریم ها است.

ابتکار با اشاره به تصویب لایحه تامین امنیت زنان که با پیگیری های معاونت زنان و خانواده به نتیجه رسید، گفت: این قانون بسیار جامع و منطبق با شریعت اسلام بوده و درصدد است تا از خشونت علیه زنان در جامعه و خانواده جلوگیری کند و متخلفین را با مجازات روبرو سازد.

معاون رییس جمهور در خصوص راه اندازی مرکز بین المللی گفتگوی خانواده توسط معاونت امور زنان و با همکاری سازمان آیسسکو گفت: این مرکز جهت مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان و تقویت گفتگو در خانواده ایجاد شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه دکتر روحانی رئیس جمهور ایران برای افزایش تعداد زنان مدیر در کشور سیاستی را دنبال کردند که طی آن ۸۰۰۰ زن مدیر در پستهای مدیریتی منصوب شدند، گفت: هر ساله برای رصد افزایش ۳۰ درصدی زنان در پست های تصمیم گیری،‌ کارنامه هایی را برای استان ها و وزارت خانه ها تهیه می کنیم.

همکاری معاونت زنان و خانواده با بیش از ۱۰۰۰ سازمان مردم نهاد، برگزاری کارگاه های آموزشی توانمندسازی زنان و تاب آوری اجتماعی در ۸ استان و راه اندازی سامانه انتخاب برترین زنان کارآفرین شهری و روستایی توسط معاونت از جمله دیگر مواردی بود که ابتکار در این دیدار به آنها اشاره کرد.

 فیلیپ تیبو سفیر فرانسه در ایران نیز در این ملاقات اظهار داشت: تاریخ دوستی ایران و فرانسه قدیمی بوده و چالش کنونی، رابطه ایران با اروپاست که ما درصدد هستیم آن را بهبود ببخشیم و حتی رئیس جمهور ما در تلاش برای یافتن راهی جهت ارتباط بهتر با ایران است.

وی افزود: ما آگاه هستیم که مردم ایران از تحریم ها رنج می برند و معتقدیم باید برای رفع چالش ها گفتگو کرد و جنگ و مناقشات مسلحانه راه حل مناسبی نیست و باید امنیت و ثبات برقرار باشد.

سفیر فرانسه گفت: زنان فرانسه به دنبال آرمانی هستند که نامش را سقف شیشه ای گذاشته اند. در بیشتر شرکت های خصوصی مدیران مرد هستند ولی در شرکت های دولتی تلاش شده تا زنان را در مناصب جای دهند، اما هنوز کاملا موفقیت آمیز نبوده، ضمن اینکه تعداد زنان سفیر و وزیر در فرانسه اندک است.

فیلیپ تیبو افزود: در فرانسه حدود ۶ تا ۷ میلیون مسلمان داریم و حجاب و یا هر گونه نماد دینی در مدارس و مراکز دولتی ممنوع است.

وی گفت: ما در راستای اعلامیه پکن در که در سال ۱۹۹۵ تصویب شده، سعی داریم وضعیت زنان را در بخش های مختلف ارتقاء دهیم و در همین راستا می توانیم با ایران تبادل تجربه بسیاری در غالب وبینار انجام دهیم.

سفیر فرانسه در پایان تجربه ایران در زمینه زنان کارآفرین را بسیار ارزشمند دانست و گفت: ما در فرانسه زنان جوان بسیاری داریم که مایل به ایجاد استارتاپ هستند.

 در این جلسه که در محل معاونت زنان و خانواده انجام شد، “لیلا فلاحتی” مدیر کل امور بین الملل، “ادوارد دامبرین” رایزن دوم سفارت فرانسه، “رضا مهینی” مسئول میز فرانسه وزارت امور خارجه حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin