مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور، از راه‌اندازی کمیته تنظیم رویدادهای مشترک گردشگری ایران و اتریش خبر داد.به گزارش آوا دیپلماتیک، مرتضی رحمانی موحد، در دیدار با گیر لینگر معاون امور علوم، تحقیقات و اقتصاد وزارت امور سیاست خارجی و ادغام اروپا و اشتیفت ـ سفیر اتریش در ایران ـ و نیز هیات همراه، گفت: ایران و اتریش با عمق پیشینه ارتباطات سیاسی و فرهنگی دارای مجموعه‌ای از رویدادها و مناسبت‌های مهمی هستند که می‌توان با راه‌اندازی کمیته تنظیم رویدادهای مشترک گردشگری با محوریت وزارت امور خارجه، سر فصل‌های مشابه و مورد تاییدی را استخراج و با اطلاع رسانی عمومی، سبب آشنایی مردمان دو کشور شد.

وی با بیان اینکه مبتنی بر این اقدام می‌توان برنامه مدونی را برای سال ۲۰۱۸ تنظیم کرد، اظهار کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی مشترک، نمایشگاه‌های صنایع دستی، رویدادهای ورزشی، هنری و فرهنگی متنوع می‌تواند در قالب برنامه‌ریزی برای آشنایی هرچه بیشتر دو کشور مؤثر واقع شود.

رحمانی موحد همچنین با اشاره به انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، یادآور شد: افزوده شدن این امکان به جاذبه‌های متعدد تاریخی، فرهنگی و طبیعی تبریز می‌تواند عاملی برای ارتباط فرهنگی و گردشگری این شهر با وین شود.

معاون گردشگری با تاکید بر اینکه در توسعه روابط گردشگری با اتریش مصمم و ثابت قدم هستیم، افزود: نظر به رویکرد استراتژیک و راهبردی دو کشور در حوزه گسترش همکاری‌های گردشگری می‌توانیم سال ۲۰۱۸ را زمان تحقق نتایج برنامه‌ریزی ها، توسعه همکاری‌ها و اقدامات مشترک در نظر بگیریم.

رحمانی موحد در ادامه بر نهایی شدن یادداشت تفاهمنامه همکاری مشترک حوزه گردشگری میان ایران و اتریش تاکید کرد و این اقدام را نقشه راهی قابل اتکا برای دستیابی به دستاوردهای قابل انتظار مطرح کرد.

او همچنین با تشریح جایگاه صنایع‌دستی کشورمان از لحاظ تنوع و طبقه‌بندی تولید در رده سوم جهانی، گفت: در نظر گرفتن صنایع دستی ایران به عنوان بسته های سرمایه‌گذاری و تبدیل نحوه ارائه محصولات مورد نظر از جایگاه موقتی در نمایشگاه‌ها به استقرار و نمایش دائمی در کشور اتریش و همین طور توجه به امر صادرات و بازاریابی این حوزه نیز می‌تواند یکی دیگر از زوایای شناخت دو کشور به منظور توسعه روابط گردشگری باشد.

رحمانی موحد با اشاره بر صدور ۹ هزار ویزا توسط سفارت ایران در وین در سال گذشته و نیز افزایش خطوط هوایی بین شهرهای تهران، اصفهان و وین، اظهار کرد: در حال حاضر اقدامی جدی در راستای ایجاد تعادل و موازنه میان گردشگران دو کشور نیاز است که بی‌شک با لحاظ شدن در برنامه‌ریزی پیش رو با جدیت دنبال خواهد شد.

گیر لینگر – معاون امور علوم، تحقیقات و اقتصاد وزارت امور سیاست خارجی و ادغام اروپا – در این دیدار گفت: در سال گذشته هیات مختلفی با هدف توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از اتریش به ایران سفر کرد و امسال، زمان برآورد نتایج مذاکرات صورت گرفته و ترسیم نقشه راه همکاری‌های قابل انتظار به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه افزایش مراودات گردشگری با ایران بخشی از اهداف تعیین‌شده به شمار می‌آید، افزود: با امضای یادداشت تفاهم مشترک گردشگری میان دو کشور، ایران و اتریش نقشه راه قابل اتکایی برای تحقق هدف مذکور تعیین خواهد شد.

معاون وزیر اتریش در امور سیاست خارجی و ادغام اروپا همچنین با تشریح آمار گردشگران ورودی به این کشور، گفت: ورود ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار گردشگر به همراه ۱۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر – شب اقامت در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال پیش که سفر ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و نیز ۱۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شب – اقامت ثبت شد، با رشد ۵ برابری همراه بوده است.

لینگر همچنین با اشاره به افزایش علاقه اتریشی‌ها برای سفر به ایران، اظهار داشت: با افزایش خطوط هوایی و نیز تمرکز جدی بر توسعه همکاری‌ها، در این زمینه منتظر رؤیت نتایج مثبت هستیم.

این مقام اتریشی همچنین برگزاری کارگاه آموزشی گردشگری در تهران توسط اساتید اتریشی در اسفندماه امسال را آغاز بخشی از تعهدات صورت گرفته میان دو کشور عنوان کرد.

 همچنین اشتیفت، سفیر اتریش در ایران نیز گفت: سال ۲۰۱۸، شصتمین سال راه‌اندازی انجمن فرهنگی اتریش در تهران است، لذا در نظر داریم در مراسمی مشترک این مهم را با عنوان سال دوستی ایران و اتریش گرامی بداریم.

وی با بیان این که رویدادهای متنوع و مشترک بسیاری برای تقویت ارتباط میان دو کشور وجود دارد، افزود: در این سال، صد و پنجاهمین سالگرد فتح قله دماوند توسط گیاه شناس اتریشی است که در سال ۱۸۴۳ تحقق یافته، لذا می‌توان در قالب تعریف رویدادی دیگر با گردهم آوردن ورزشکاران دو کشور سبب نمایش جنبه‌های متنوعی از قرابت‌های ایران و اتریش در زمینه‌های مختلف شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin