محمدامین سازگارنژاد، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با برونو فوشه سفیر فرانسه در ایران و هیات همراه دیدار و گفتگو کرد.

گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در این دیدار از همکاری این سازمان با کشور های توسعه یافته خبر داد.

سازگارنژاد با اشاره به سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشور فرانسه در حوزه آموزش های فنی وحرفه ای، تاکید کرد علاقمند هستیم این همکاری دوباره صورت بگیرد.

وی بیان داشت: محصولات مختلف فرانسوی در ایران استفاده می شود و برای ارایه خدمات پس از فروش لازم است تکنولوژی آموزشی لازم به ایران انتقال یابد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه روابط ایران و فرانسه در ابعاد اقتصادی توسعه می یابد، ضروری است ابعاد فعالیت ها و همکاری های آموزشی نیز توسعه یابد.

سازگارنژاد خاطرنشان کرد: در موضوع گردشگری، کشور فرانسه تجربه خوبی دارد و کشور ایران هم در این زمینه برنامه هایی را تدوین کرده که علاقمند هستیم تجربه های فرانسه را از طریق آموزش های فنی و حرفه ای به ایران منتقل کنیم.

معاون وزیر کار بیان داشت: تربیت مربیان ایران، ایجاد مراکز آموزش فنی وحرفه ای تخصصی و تدوین استانداردهای آموزش شغل و شایستگی از جمله زمینه های همکاری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ایران و کشور فرانسه است.

سازگارنژاد افزود: پیامد سفر رئیس جمهوری ایران به پاریس را به فال نیک می گیریم و انتظار داریم در ادامه شاهد توسعه همکاری ها و انتقال تکنولوژی آموزشی باشیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کشور ایران ظرفیت های بسیار خوبی برای همکاری مشترک با کشورهای توسعه یافته دارد، گفت: ایران و فرانسه می توانند برنامه های مشترکی را در زمینه آموزش مهارت با یکدیگر شروع کنند.

این مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به اینکه تیم ملی مهارت معلولان ایران برای شرکت در مسابقات جهانی مهارت معلولان به کشور فرانسه می رود ابراز امیدواری کرد در این زمینه همکاری خوبی صورت گیرد.

سازگارنژاد با بیان اینکه یکی از یکپارچه ترین نظام های آموزش فنی وحرفه ای در دنیا نظام آموزشی فرانسه است، افزود: علاقمند به استفاده از تجربه های کشور فرانسه دراین زمینه هستیم و امیدواریم بتوانیم همکاری های مداومی را در زمینه آموزش فنی وحرفه ای با این کشور داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه آموزش پناهندگان کشور افغانستان با آژانس های ژاپنی مثل جایکا و یا انجمن های بین المللی همکاری های خوبی داریم بیان داشت: در این زمینه نیز علاقمند همکاری با شرکت ها و انجمن های فرانسوی هستیم. باید تلاش کنیم با توانمندسازی پناهندگان زمینه حضور پناهندگان افغانستان را در کشور خودشان فراهم کنیم و این مهم نیازمند مشارکت همه کشورهای دنیا است.

در ادامه این نشست برونو فوشه، سفیر فرانسه در ایران با اشاره به اینکه نشست هایی با تعداد زیادی از وزیران در ایران داشته است، اظهار علاقمندی کرد سرمایه گذاری ها همراه با توسعه دوره های آموزشی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از زمینه های همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران می تواند همکاری با مؤسسه های آموزش حرفه ای در فرانسه باشد، افزود: مؤسسه های فرانسوی علاقمند به برگزاری دوره های آموزشی برای تربیت تکنسین های ماهر در ایران هستند.

سفیر فرانسه بیان داشت: دومین زمینه همکاری، شرکت هایی هستند که در ایران سرمایه گذاری می کنند و می توانند در زمینه های آموزشی نیز در کنار فعالیت های اقتصادی اقداماتی انجام دهند. از دیگر زمینه همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران با کشور فرانسه می تواند برگزاری دوره های آموزشی با دانشگاه های فرانسوی باشد.

فوشه خاطرنشان کرد: بنگاه های اقتصادی کشور فرانسه می توانند در زمینه آموزش تکنسین های ماهر در ایران اقداماتی انجام دهند.

وی درخواست کرد سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران پیش نویس همکاری ها و نیازهای خود را در حوزه آموزش فنی و حرفه ای تنظیم کند تا بتوان زمینه های همکاری را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه توریسم از سال گذشته یک سرمایه گذار بزرگ در ایران حضور یافته که همه پروژه های آنها در ایران همراه با آموزش خواهد بود، افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ایران نیز می تواند در این زمینه نقش تأثیر گذار داشته باشد. برای همکاری مشترک نیازمند تدوین یک نقشه راه هستیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin