رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر با رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس ساترا در ابتدای این جلسه با معرفی این سازمان برای سفیر پاکستان خاطرنشان کرد: متد تنظیم‌گری مورد استفاده در ساترا هم اکنون در بسیاری از مناطق مختلف دنیا برای رسانه های مبتنی بر اینترنت اعمال می شود. در ایران محدودیت هایی برای استفاده از رسانه‌های جریان سلطه همانند فیس‌بوک یا یوتیوب وجود دارد اما پلتفرم های داخلی که قابل مقایسه و حتی بهتر از نمونه‌های ذکرشده هستند، فعال‌اند. برای مثال پلتفرم آپارات به عنوان نمونه بومی دارای امکانات زیادی است که بسیار هم محبوب است.

سید صادق امامیان تصریح کرد: ما به دنبال توسعه روابط خود با کشورهای شرق هستیم به ویژه کشورهایی همانند پاکستان که دارای زمینه‌های فرهنگی مشترک هستیم. پیشنهاد ما در این زمینه تشکیل یک گروه همکاری مشترک با کارکردهای مشترک برای هر دو کشور است. پیشنهاد دیگر ما برگزاری ورکشاپ های مشترک با موضوعاتی همانند شیوه های رگولاتوری در رسانه های مطرح جهان و اصول تنظیم گری رسانه در دنیاست.

سفیر پاکستان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه ما هم معتقدیم باید تعامل بیشتری در زمینه رسانه‌ای بین دو کشور صورت گیرد، اظهار کرد: آمادگی داریم در صورت تمایل زمینه دیدار هیئتی ایرانی از سازمان های رگولاتوری پاکستان را فراهم کنیم. همچنین به دلیل ممنوعیت پخش سریال های هندی در پاکستان به دنبال تنش های سیاسی ایجاد شده بین دو کشورهم اکنون فرصت بسیار خوبی برای سینمای ایران و صنعت سریال سازی ایران وجود دارد تا بتوانند محصولات خود را در رسانه‌های بخش خصوصی پاکستان عرضه کنند.

رحیم حیات قریشی افزود: رسانه‌های پاکستانی هم می‌توانند سریال‌ها و فیلم‌های خود را در اختیار رسانه های بخش خصوصی ایرانی که بر بستر اینترنت فعالیت دارند قرار دهند.

وی همچنین در خصوص موضع پاکستان در قبال ممنوعیت فعالیت تیک تاک در امریکا تصریح کرد: هم اکنون این اپلیکیشن در پاکستان فعال و موضع ما در مقابل این موضوع بی‌طرفی است. ما با تیک تاک برخلاف یوتیوب مشکلی نداریم. علت ممنوعیت تیک تاک در هند و امریکا مسائل سیاسی است.

سفیر پاکستان در بخش دیگر اظهاراتش گفت: در پاکستان بخش اعظم رسانه ها در فضای مجازی در اختیار رسانه های غربی است همانند فیس بوک یا توییتر اما آنها مجبورند فعالیت خود را تحت عنوان توییتر یا فیس بوک پاکستان ادامه دهند و اطلاعات خود را ثبت کنند اما در این زمینه مقاومت هایی وجود دارد. آنها در داخل پاکستان نمایندگانی دارند اما هنوز دفاتر رسمی آنها تحت عنوانی که ما می‌خواهیم ایجاد نشده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin