مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی و سفیر هند در تهران، راه‌های توسعه همکاری‌های حمل و نقل بین دو کشور به ویژه بخش ریلی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن در دیدار با سفیر هند در تهران، اظهار داشت: روابط ایران و هند سابقه طولانی دارد و تاکنون مذاکرات دو کشور در زمینه توسعه ترانزیت و حمل و نقل ترکیبی در منطقه، بسیار رضایت بخش بوده است.

سعید رسولی تصریح کرد: هم اکنون مقدمات لازم برای فعال شدن همکاری‌های دو کشور در کریدور بین المللی شرق – غرب دریای خزر و شمال – جنوب فراهم شده است و این فرصت و مزیت خوبی برای کاهش هزینه های حمل و نقل کالا در این مسیرهای ریلی در منطقه است.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به ۲ بند برنامه ششم توسعه مبنی بر توسعه حمل ونقل ریلی در ایران اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در بندهای ۲۴ و ۲۵ برنامه ششم توسعه، بر مزیت‌های توسعه حمل ونقل ریلی کشور تاکید کرده اند که نشان می دهد که توسعه حمل و نقل ریلی در ایران تعطیل بردار نیست.

رسولی بر توسعه همه جانبه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و هند تاکید کرد و گفت: راه آهن جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد با راه آهن هند در زمینه حمل و نقل کالا در منطقه و کریدورهای بین المللی همکاری کند.

مدیرعامل راه آهن ازبرگزاری اجلاس پنج جانبه بین ایران، هند، روسیه، اوکراین و جمهوری آذربایجان در هفتم مرداد ماه سال جاری خبر داد و اضافه کرد: در این اجلاس پنج جانبه، راه‌های توسعه همکاری‌های پنج کشور یاد شده در حوزه های مختلف حمل ونقل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رسولی یادآورشد: شورای عالی ترابری کشور مصوب کرده که ۱۸ مرکز و دهکده لجستیکی برای حمل ونقل ریلی راه اندازی شود و اگر کشوری در این زمینه تمایل به سرمایه گذاری داشته باشد، ما آمادگی کامل داریم از این سرمایه گذاری‌ها حمایت کنیم.

معاون وزیر راه وشهرسازی بیان کرد: با توجه به سابقه همکاری‌های دو کشور و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود، ایران و هند مصمم هستند در زمینه حمل و نقل ریلی و به خصوص راه آهن زاهدان – چابهار به همکاری‌های خود ادامه دهند زیرا توسعه همکاری‌های دو کشور در این بخش تضمین‌کننده توسعه همه جانبه مناسبات ایران و هند است.

گدام درمندرا، سفیر هند در تهران نیز در این دیدار یادآورشد: تاکنون نارندرا مودی نخست وزیر هند چهار بار با رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرده است و این نشان می دهد که رهبران دو کشور برای توسعه مناسبات همه جانبه بین ایران و هند بسیار مصمم هستند.

گدام درمندرا افزود: هند به توسعه مناسبات خود با ایران اهمیت زیادی قایل است و هدف ما این است که روابط خود را به خصوص در زمینه تکمیل زیرساخت های حمل و نقل با ایران حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه امسال هفتادمین سالگرد امضای تفاهم نامه دوستی بین ایران و هند است، گفت: ما به سرانجام رسیدن همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های زیربنایی تاکید داریم و خوشبختانه آغاز همکاری‌های ۱۸ ماهه هند در بندر چابهار تاکنون پیشرفت‌های خوبی داشته است.

سفیر هند در تهران به مزیت‌های توسعه همکاری‌های دو کشور در منطقه و جنوب اقیانوس هند اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزی برای تقویت تعاملات بین ایران و هند برای ما مهم است و راه اندازی دفاتر نمایندگی دو کشور در حوزه حمل ونقل، زمینه را برای حضور و فعالیت شرکت های هندی در ایران فراهم می کند.

درمندرا پیشنهاد کرد: برای توسعه همکاری‌های ریلی، هیاتی از ایران برای بررسی فنی وضعیت تولید واگن و لکوموتیو به هند سفر کند و در مقابل، هیاتی نیز از هند به ایران بیایند تا مدیران دو کشور از آخرین وضعیت تولید ناوگان حمل و نقل ریلی برای آغاز همکاری‌های فنی مطلع شوند.

هیات هندی در پایان این دیدار از مرکز جهادی پیشرفت راه آهن جمهوری اسلامی ایران بازدید و در جریان آخرین فعالیت های فنی و تخصصی این مرکز برای توسعه حمل و نقل ریلی ایران قرار گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin