دیمیتری الکساندراکیس سفیر یونان در تهران با علی جدی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران _ یونان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی جدی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران- یونان در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی و اشتراکات فرهنگی و تمدنی ایران و یونان اشاره کرد و گفت: مراودات ایران و یونان در  ابعاد تاریخی جایگاه گسترده‌ای دارد که پشتوانه محکمی برای توسعه ارتباطات در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی تقویت و تحکیم مناسبات میان جمهوری اسلامی ایران و یونان را مهم دانست و افزود: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران از ارتقاء روابط با یونان استقبال کرده و از اینکه تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا به کاهش روابط دو کشور منجر شده جای نگرانی دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان بخش‌های اقتصادی و تجاری در ایران و یونان اشاره و اظهار کرد: به رغم تحریم ‌های ظالمانه و ضدحقوق بشری آمریکا این  امید وجود دارد که با تقویت و تسهیل همکاری‌ها میان بخش‌های خصوصی دو کشور توسعه مراودات اقتصادی را شاهد باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، راه اندازی اتاق بازرگانی ایران و یونان را مقدمه‌ای برای افزایش مناسبات در حوزه های اقتصادی و تجاری دانست و تصریح کرد: عملیاتی کردن و استفاده از توانمندی ‌های موجود در قالب سرمایه گذاری ‌های مشترک، گام مهمی در مناسبات پیش روی جمهوری اسلامی ایران و یونان خواهد بود.

جدی با اشاره به تبیین سیاست‌های خصمانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی و ایجاد ناامنی در خاورمیانه را رویکردی ناقض قوانین حقوق بشری و بین‌المللی عنوان کرد: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا جامعه بین المللی را تحت شعاع قرار داده است تحریم‌های دارویی و اقتصادی آمریکا سلامت مردم ایران را با خطر مواجه ساخته و جامعه جهانی نیز نسبت به این جنایت هولناک واکنش صریح و صحیحی نشان نداده است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و یونان در پایان گفت: تبادل هیأت های سیاسی و پارلمانی و رایزنی ‌های مستمر میان گروه های دوستی پارلمانی در مجالس ایران و یونان را مهم و تأثیرگذار دانست.

در ادامه این دیدار، دیمیتری الکساندراکیس سفیر یونان در تهران، بر تقویت ارتباطات پارلمانی و مراودات میان گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور تأکید کرد و گفت: گسترش روابط در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصادی، تجاری و فرهنگی، هدف اصلی اینجانب در ایران است و معتقدم که گسترش تعاملات گروه‌های دوستی پارلمانی، راهگشای تحرک روابط بین دو کشور خواهد بود.

وی اظهارکرد: ویروس کرونا مانع از تبادلات هیأت­‌های سیاسی و پارلمانی شده است و  می‌توان در جهت تحکم روابط میان دو کشور از طریق ویدئوکنفرانس این ارتباطات ادامه داشته باشد.

الکساندراکیس با ابراز نگرانی از اعمال تحریم ‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: امیدوارم با رفع موانع هرچه زودتر شاهد گسترش ارتباطات دو جانبه باشیم.

سفیر یونان در تهران در ادامه با تشریح صنعت گردشگری و میراث فرهنگی ایران و یونان تصریح کرد: پیشینه تمدن‌های ایران و یونان توانسته عرصه را برای صنعت گردشگری در دو کشور مهیا کند و می‌توان از تجارب یکدیگر در جذب گردشگر بهره برد.

در این جلسه آقای بهروز محبی نجم آبادی نماینده مردم سبزوار نیز حضور داشت و با بیان نقطه نظرات خود، بر توسعه و گسترش ارتباطات پارلمانی تأکید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin