شهردار تبریز در دیدار با سفیر جمهوری ‌آذربایجان کشور گفت: فرصت‌های ارتباطی دو کشور، امتیاز کم‌نظیر گردشگری است که در صورت استمرار، می‌تواند وارد حوزه‌های موثر سرمایه‌گذاری و عمران شهری شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، صادق نجفی در این دیدار خاطرنشان کرد: ارتباط صمیمی تبریز با باکو، نخجوان و گنجه، از دیرباز محور ارتباط تاریخی ایران و جمهوری آذربایجان بوده‌است؛ شهرداری‌های ایران با توجه به برخورداری از زمینه‌های شهروندی، بهتر می‌توانند تعامل دو کشور را پیش‌ ببرند.سفارت جمهوری آذربایجان در ایران، همواره نقش فعال در این زمینه ایفا کرده‌است، با این حال انتظار داریم این رویکرد، با توجه به فرصت ارزشمند تبریز 2018، با حمایت بیشتری همراه باشد.

شهردار تبریز متذکر شد: برگزاری هفته‌های فرهنگی، رویدادهای مشترک اجتماعی و تبادل گروه‌های گردشگری، از موضوعاتی است که در این زمینه می‌تواند مورد توجه طرفین قرار گیرد، بعلاوه، در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و عمران شهری نیز می‌توان با حضور هیئت‌های کارشناسی، به فرصت‌های مهم توسعه همکاری دست یافت.

بنیاد حسین‌اف، سفیر جمهوری آذربایجان در کشورمان نیز در این دیدار با قدردانی از شهردار تبریز اظهار کرد: در سال‌های اخیر، حضور چشمگیر شهروندان جمهوری آذربایجان در تبریز، با مهمان‌نوازی تبریزی‌ها همراه بوده‌است که این امر از ریشه‌های تاریخی صمیمت و برادری دو کشور نشات می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سفارت جمهوری آذربایجان در ایران، از هیچ تلاشی برای بسط مناسبات شهروندی و توسعه همکاری‌های دو جانبه فروگذار نخواهد بود.

در پایان این دیدار، هدایایی به رسم یادبود، بین طرفین مبادله شد.

بنیاد حسین اف در دیدار با اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و تبریز ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی برای افزایش زمینه های همکاری دارند، ادامه داد: مبادلات غیرنفتی بین ایران و جمهوری آذربایجان در چهار سال گذشته افزایش ۷۵ درصدی داشته است.

وی سپس با اشاره به اینکه همچنین سفر مردم ایران نیز به جمهوری آذربایجان افزایش داشته، ادامه داد: در عید نوروز سال جاری ۴۶ هزار نفر از ایرانیان به جمهوری آذربایجان سفر کردند. همچنین ماهانه یک میلیون نفر از اتباع جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران سفر می کنند.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با بیان اینکه بخش خصوصی دو طرف ایران و آذربایجان فعال شده است، گفت: در سال های گذشته پنج هزار کامیون بین دو کشور به ترانزیت کالا اقدام می کردند که این رقم به ۱۵ هزار کامیون افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد راه آهن بین ایران و آذربایجان گامی در جهت افزایش تبادلات تجاری است، ابراز داشت: با ایجاد این خط راه آهن امکان صادرات محصولات ایرانی از طریق جمهوری آذربایجان به اروپا فراهم شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin