در دیدار سفیر جدید کشور بنگلادش با وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران بر لزوم تحکیم و تقویت روابط دو جانبه به ویژه در زمینه همکاری‌های حقوقی و قضائی دو کشور تاکید شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال گسترش و تقویت روابط خود با دیگر کشورها و به ویژه کشورهای مسلمان است، خطاب به سفیر بنگلادش گفت: از منظر جمهوری اسلامی ایران، کشور بنگلادش به عنوان یکی از اعضای فعال سازمان همکاری اسلامی، جایگاه ویژه ای داشته و ما از گسترش روابط دو جانبه با شما استقبال می کنیم.

وزیر دادگستری افزود: ما معتقدیم جهان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقش آفرینی کشورها برای تعامل بیشتر و حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات جهانی است؛ مشکلات کشور بنگلادش در رابطه با پناهندگان روهینگیایی نیز برای ما قابل درک است و به عنوان یک کشور مسلمان از حمایت شما از این مسلمانان سپاسگزاری می کنیم. امروزه موضوعات حقوق بشری بیشتر به عنوان یک ابزار سیاسی بر علیه کشورهای مستقل به کار گرفته می شود که تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه ما نیز نمونه ای از تروریسم علیه ملت ایران بوده و متاسفانه کشورهای اروپایی نیز که در برابر ما متعهد بودند در این رابطه تنها به ابراز شرمندگی بسنده کردند.

آوائی ضمن تاکید بر ضرورت تبادل تجربیات بین قضات دو کشور به منظور آشنایی با نظام های حقوقی و قضائی ایران و بنگلادش در رابطه با مهاجرین غیر قانونی بنگلادشی اظهار کرد: موضوع قاچاق انسان واقعیت تلخی است که نیازمند برخورد چند وجهی و در نظر داشتن مسائل انسانی و عاطفی بوده و از ظرافت خاصی برخوردار است؛ جمهوری اسلامی ایران همواره کشور مهاجر پذیری بوده و حتی بنا بر دستور مقام معظم رهبری، فرزندان مهاجرین می بایست از امکانات آموزشی و پرورشی برخوردارگردند.

وزیر دادگستری گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده انتقال تجربیات خود در زمینه مواجهه با مهاجرین و پناهندگان است تا کشور بنگلادش بتواند با استفاده از این تجربیات با کمترین هزینه مشکلات خود در این زمینه را رفع نماید.

همچنین سفیر کشور بنگلادش نیز در این دیدار اظهار کرد: بنگلادش به دنبال تحکیم و تقویت روابط خود با جمهوری اسلامی ایران است و این همکاری ها در زمینه های مختلف از جمله فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و موضوعات حقوق بشری از سطح مناسبی برخوردار بوده که در این خصوص از شما تشکر و قدردانی می نماییم.

وی در رابطه با مشکلات کشورش در مواجهه با قاچاقچیان انسان و پناهندگان روهینگیایی گفت: کشور ما میزبان پناهندگان روهینگیایی است که مشکلاتی را ایجاد کرده و از طرفی تعدادی از اتباع بنگلادش نیز به عنوان نیروی کار در ایران حضور دارند و برخی نیز توسط شبکه قاچاقچیان از طریق ایران به سایر کشورها برده می شوند که در این رابطه نیازمند کمک و همکاری جمهوری اسلامی ایران به خصوص در زمینه انتقال تجربیات هستیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin