سفیر کرواسی در ایران، در دیدار با معاون اول رئیس جمهور بر همکاری شرکت های مشترک تجاری دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “اسحاق جهانگیری” معاون اول رییس جمهوری در دیدار “اسکریپور کیلرتس” سفیر کرواسی در ایران ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری در کرواسی اظهار داشت: ایران علاقه مند است همکاری های خود را با کرواسی در کلیه زمینه های اقتصادی ارتقا دهد.

جهانگیری در این دیدار بر لزوم گسترش روابط ایران و کرواسی تاکید کرد و با ابراز ناخرسندی از حجم اندک مبادلات تجاری میان دو کشور افزود: روابط اقتصادی و تجاری ایران و کرواسی متناسب با روابط سیاسی دیرینه دو کشور نیست و تهران آمادگی دارد سطح روابط خود را با زاگرب افزایش دهد.

در ادامه معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد: کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور می تواند به بسط روابط تجاری و گسترش همکاری های اقتصادی تهران ـ زاگرب کمک کند.

جهانگیری همچنین بر لزوم تبادل هیات های بلند پایه میان دو کشور تاکید و خاطرنشان کرد: ایران و کرواسی از ظرفیت های فراوانی برای همکاری برخوردار هستند و تبادل هیات ها می تواند به فعال شدن ظرفیت های موجود و توسعه مناسبات فی مابین منجر شود.

سفیر کرواسی در ایران نیز در این ملاقات با بیان اینکه دو کشور از روابط دیرینه و سنتی خوبی برخوردار هستند گفت: ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت و ما این موضوع را به خاطر سپرده و آن را فراموش نخواهیم کرد.

‘ “اسکریپور کیلرتس” با اشاره به سفر مقامات ایرانی از جمله رییس مجلس ایران به کرواسی، این سفرها را آغاز تحرکی جدید در روابط دو کشور و بخصوص توسعه روابط پارلمانی ایران و کرواسی دانست.

وی با تاکید براینکه سطح همکاریهای اقتصادی از حد انتظار پایین تر است خاطرنشان کرد: روابط تجاری و اقتصادی ایران و کرواسی متناسب با روابط خوب سیاسی دو کشور نیست و ظرفیت های فراوان دو کشور برای توسعه همکاریها ایجاب می کند که سطح روابط اقتصادی فیمابین را گسترش دهیم.

کیلرتس همچنین ضمن اعلام علاقه مندی شرکتهای کرواسی به حضور در بازار ایران افزود: زمینه های فراوانی برای توسعه روابط میان دو کشور وجود دارد و تهران و زاگرب می توانند در همه زمینه ها از جمله انرژی، فناوری اطلاعات، داروسازی، صنعت و گردشگری همکاری های خود را گسترش دهند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin