سفیر کره شمالی در ایران با مهدی صولی معاون امور بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی در دفتر مرکزی این حزب دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، صولی در این دیدار با تاکید بر تقویت روابط دو حزب اظهار داشت: همکاری های میان حزب موتلفه اسلامی و حزب کارگر کره شمالی سابقه بسیار خوبی دارد و ما درتداوم این روند علاقه مند به گسترش روابط هستیم.

وی با اشاره به حضور آمریکا در مناقشات شبه جزیره کره و دریای جنوبی چین خاطرنشان کرد: هر گونه اختلاف منطقه ای میان کشورهای آسیایی، مجوزی برای مداخله فرامنطقه ای آمریکا نیست و آمریکایی ها باید به حاکمیت کشور ها در محدوده آب های سرزمینی و حریم هوایی آنها احترام بگذارند.

معاون امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه آمریکا باید از هرگونه اقدامات تحریک آمیز در مناطق مختلف خودداری کند، به موضوع تحریم های اخیر کنگره آمریکا به بهانه مسائل موشکی، دفاعی و حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت: تحریم ها شکل دیگری از مداخلات زورگویانه‌ای است که تحمیل نظر و تغییر اراده ها را هدف قرار می دهد.موضوع تحریم ها مساله جدیدی نیست و بی اثر بودن این قبیل اقدامات متکبرانه بر اراده دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران بر همه جهانیان اثبات شده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به قوانین بین المللی به هیچ دولت، نهاد و سازمانی اجازه هیچ گونه مداخله در امور داخلی و دفاعی خود را نخواهد داد و این موضع مشترک همه احزاب و سازمان های سیاسی ایران است.

صولی با اشاره به میزبانی حزب موتلفه اسلامی از هیات رئیسه کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و نقش این نهاد نوظهور در کاهش اختلافات منطقه ای میان کشورهای عضو از طریق ایجاد زمینه گفتگو میان رهبران احزاب و سازمان های سیاسی موثر در مناقشات، بر آمادگی حزب موتلفه اسلامی برای تسهیل در روند تحقق گفتگو میان رهبران احزاب موثر در کاهش تعارضات و اختلافات در شبه جزیره کره تاکید کرد.

همچنین در این دیدار کانگ سام هیون، سفیر کره شمالی در ایران با اشاره به دخالت‌های آمریکایی‌ها و گسترش تنش‌ها و اختلافات در شبه جزیره کره اظهار داشت: هفته آینده روز استقلال کره است و کره شمالی آماده هر گونه مذاکره برای حل اختلافات در شبه جزیره کره است، اما متاسفانه طرف مقابل نمی‌خواهد این مساله در داخل خانواده کره حل شود و می‌خواهند با باز کردن راه نفوذ آمریکایی‌ها و دیگر کشورهای ابرقدرت خارج از منطقه حل مسائل را با دشواری مواجه کند.

وی تصریح کرد: حزب ما هم اعتقاد دارد با دخالت آمریکایی‌ها تنش‌ها بیش از گذشته خواهد شد.همان گونه که آمریکایی‌ها علیرغم توافق هسته‌ای با ایران، از طریق کنگره باز هم تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به بهانه‌های امور دفاعی، موشکی و حقوق بشر طراحی کرده‌اند.

کانگ سام هیون، با استقبال از پیشنهاد معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی در خصوص گفتگو با احزاب کره جنوبی گفت: پیش شرط هر گونه مذاکره و گفتگویی برای کاهش اختلافات در منطقه، منوط به خروج نظامی آمریکا از شبه جزیره کره و پایان دادن به برنامه‌های نظامی آمریکا و از جمله استقرار سامانه‌های موشکی جدید است.

وی همچنین در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه میان حزب موتلفه اسلامی و حزب کارگر کره شمالی، بر ضرورت تداوم روابط و آمادگی برای تبادل نظر وتقویت همکاری‌های مشترک در موضوعات مختلف تاکید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin