سفیر و هیات سیاسی – اقتصادی ژاپن با قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین الملل دیدار و تبادل نظر کردند.به گزارش آوا دیپلماتیک، “کوجی هانه دا” سفیر ژاپن در ایران طی دیدار با دکتر محمدتقی حسینی قائم مقام وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی در امور بین الملل ضمن تشریح اهداف سفر هیات ژاپنی به ایران گفت: از جمله اهداف مهم سفر هیات سیاسی – اقتصادی ژاپن به تهران و موارد مهم برای سرمایه گذاری آشنایی با قوانین کار و حمایت از سرمایه گذاری می باشد.
وی افزود: به همین منظور هیات مزبور علاقمند است تا از مقررات و تسهیلات در این زمینه در جمهوری اسلامی ایران آگاهی پیدا کند.
دکتر حسینی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بین الملل با اشاره به ظرفیت های این وزارتخانه، قوانین و مقررات مربوط به حمایت از سرمایه گذاری و اعطای مجوز به سرمایه گذاران و نیز نیروهای متخصص خارجی را تشریح کرد.
دکتر حسینی با اشاره به مواد قانون کار در مورد اشتغال اتباع خارجی گفت: مجوز کار برای نیروی کار خارجی در ایران برای یک سال صادر می گردد. اما به منظور حمایت از سرمایه گذاران خارجی طی توافقاتی که با وزارت اقتصاد و دارایی به عمل آمده است، در صورت معرفی سرمایه گذار بر اساس آئین نامه حمایت از سرمایه گذاری خارجی، این وزارتخانه مجوز سه ساله را تضمین می کند.
دکتر حسینی افزود: به منظور تسهیل امور اجرایی، اصلاح قوانین صورت گرفته است و فرایند اخذ مجوز به حداقل زمان ممکن کاهش یافته است.
وی گفت: با روان سازی امور اجرایی برخی از اقدامات که قبلا به دو هفته وقت نیاز داشته است، اکنون در کمتر از سه روز انجام می پذیرد.
حسینی افزود: در همین راستا بیش از یکصد ردیف شغلی مربوط به اشتغال اتباع خارجی را به ادارات کل استان ها واگذار کرده ایم که در تمرکز زدایی و آسان شدن کارهای مربوط به سرمایه گذاری اقدام موثری است.
وی همچنین دستورالعمل های این وزارتخانه در مورد چگونگی استفاده از نیروی کار متخصص خارجی و استفاده از نیروی کار ایرانی و انتقال تجربه به نیروی کار داخلی را تشریح کرد.
در این جلسه اقبالی مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سوالات بیشتر هیات ژاپنی در مورد قوانین کار اتباع خارجی پاسخ داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin