رئیس مجلس شورای اسلامی، رفتار یک جانبه آمریکا در جهان معاصر را تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت بین المللی خواند و بر لزوم همکاری‌های منطقه ای و بین المللی برای مقابله با این اقدامات نابخردانه کاخ سفید تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدباقر قالیباف در دیدار با چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران اظهار داشت: ارتباط چین و ایران، پایدار، مستحکم و تاریخی است و مخصوصاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مناسبات دو کشور تعمیق پیدا کرد.

وی با تاکید بر لزوم گسترش و تعمیق تعاملات دو کشور گفت: کشورهای جهان و از جمله تهران و پکن امروز در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی با خوی استکباری و یکجانبه گرایی آمریکا و آثار نامطلوب آن بر حقوق ملت‌ها مواجه‌اند.

رئیس قوه مقننه دخالت های آمریکا و برخی کشورها در امور داخلی چین را به شدت محکوم کرد و در عین حال از موضع شفاف و روشن دولت چین در مخالفت با قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران تشکر کرد.

قالیباف ابراز امیدواری کرد همکاری‌های دو کشور با سرعت بیشتری تداوم و تحقق پیدا کند و گفت: بارها شاهد دخالت‌های دولت ترامپ علیه حاکمیت و استقلال کشورها از جمله در رابطه با ایران و چین و برخی مسائل بین المللی همچون محیط زیست و سلاح‌های مخرب بوده ایم که در این راستا همکاری‌های منطقه ای و بین المللی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

سفیر چین هم در این دیدار ضمن تسلیم پیام تبریک لی جان شو رییس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین اظهار داشت: چین تمایل دارد روابط خود را با ایران تقویت کند.

 وی افزود: از آنجا که پارلمان در ایران نقش بسیار مهمی دارد و نمایندگان مجلس در ایران نقش تاثیرگذاری دارند، معتقدم همکاری های پارلمانی ایران و نمایندگان چین در آینده و به ریاست جنابعالی نیز افزایش خواهد یافت.

 این دیپلمات چینی یادآور شد: کنگره نمایندگان چین آمادگی کامل دارد که بیش از پیش همکاری‌های دوستانه با مجلس ایران را توسعه دهد و تجربیات خود را در حوزه‌های قانونگذاری، نظارت و اجرای سیاست‌ها، با دوستان ایرانی به اشتراک بگذارد.

وی با اشاره به گستردگی روابط دو کشور ادامه داد: ارتباطات چین و ایران از زمان جاده ابریشم شروع شد و در سال‌های گذشته، همکاری‌های دو طرف در زمینه‌های مختلف به توسعه خوبی رسید؛ همچنان که در سال جاری میلادی و با شروع بیماری کورید ۱۹ نیز دو کشور و دو ملت در کنار هم بوده و به یکدیگر کمک کردند.

سفیر چین در تهران با بیان اینکه در وضعیت موجود چین تمایل دارد که روابط خود را با ایران تقویت کند، ادامه داد: دو کشور باید در مورد مسائل مهم و منافع مشترک از یکدیگر حمایت کنند؛ همچنانکه طرف چینی به طور قاطعانه از حاکمیت و استقلال ایران حمایت نمود و با تحریم‌های یکجانبه گرایانه آمریکا اعلام مخالفت کرد.

 این دیپلمات چینی خاطرنشان کرد: کشورهای غربی به ویژه آمریکا سال‌هاست به بهانه حقوق بشر، فشارهایی بر ایران و چین داشته‌اند ولی ما همیشه در کنار هم بوده و انزجار خود را از دخالت کشورهای خارجی و یکجانبه گرایی اعلام کرده ایم

هوآ تاکید کرد: چین قاطعانه از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و همچنین از توافقات بین المللی حمایت کرده و مخالفت خود را با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی آمریکا اعلام می‌کند.

سفیر چین در تهران در این دیدار تابلوی صنایع دستی چین را به رسم یادبود به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin