سفر چین در دیدار با رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو، از رفع کندی حرکت بانک های چینی در طرحهای فولاد ایران خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن، سفیر چین در دیدار با مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو، گفت: مشکلات مربوط به بانک مرکزی چین، شرکت سایناشور (بیمه چین) و بانک توسعه چین را در کوتاه ترین زمان برای واریز مبالغ مربوط به پیمانکاران و سازندگان تجهیزات طرح های فولادی ایران رفع خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: علاوه بر هموارسازی مسیر پرداخت ها، کشور متبوعش از توسعه روابط با تهران با توجه به جایگاه ایران در منطقه و بازار بزرگ کشورهای همسایه استقبال می کند که این امر حاکی از آن است که فرصت مناسبی برای توسعه سطح روابط میان دو کشور وجود دارد.

سفیر چین با بیان اینکه دربخش معدن و صنایع معدنی ایران خواستار گسترش همکاری بین پکن و تهران است، گفت: این کشور برنامه های جدیدی به ویژه در بخش فولاد برای همکاری و مشارکت دارد.

طبق توافق های صورت گرفته میان ایران و چین، منابع مالی طرح های استانی فولاد با استفاده از ال.سی بانک های چین تامین می شود، این در حالی است که با توجه به تعهد طرف ایرانی در واریز مبالغ پیش پرداخت، طرف های چینی اقدام متقابل را برای فعال شدن ال.سی طرح های استانی فولاد در ماه های گذشته انجام نداده اند.

بنابراین گزارش، رییس هیات عامل ایمیدرو نیز با حساس خواندن جایگاه طرح های استانی فولاد، گفت: طی ماه های گذشته تعهدات خود را برای شرکت ام.سی.سی چین به عنوان پیمانکار انجام داده ایم و پیگیری های متعددی شده، اما طرف چینی با وجود وعده های داده شده کار را باکندی انجام می دهد.

کرباسیان تاکید کرد: تعدادی از طرح های استانی فولاد که گشایش اعتبار و عملیاتی شده،باید به صورت فعال دنبال شود اما با وجود قوانین دست و پاگیر اداری در بانک های چینی مشکلاتی برای ایران ایجاد شده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: هیاتی سه نفره از سوی ایران به منظور پیگیری موضوع به سرپرستی مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران به زودی عازم چین خواهند شد.

وی اضافه کرد: سال گذشته شرکت های متعددی از اروپا خواستار سرمایه گذاری و مشارکت در بخش معدن و صنایع معدنی ایران شدند، در صورتی که شرکت های چینی از این فرصت استفاده نکردند و در این شرایط پیشنهاد می شود به علت روابط خوب بین دو کشور، سرمایه گذاری مشترک در حوزه معدن و صنایع معدنی نیز همکاری ها گسترش یابد.

رییس هیات عامل ایمیدرو در مورد همکاری های پژوهشی بین ایران و چین، گفت: چین در بخش عناصر نادر خاکی و سایر مواد معدنی جایگاهی اساسی دارد از همین رو تمایل به افزایش همکاری ها در این بخش نیز وجود دارد.

براساس اخبار منتشر شده، همکاری های اقتصادی بین چین و ایران در 11 ماهه 2014 به رقم 47 میلیارد و 600 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه در سال 2013 افزایش 38.5 درصد داشته است.

صادرات ایران به چین مشخصه مواد نفتی دارد و در عین حال 25 درصد هم مربوط به صدور مواد معدنی است.

چین سالانه دو هزار و 500 میلیارد دلار به کشورهای جهان صادرات دارد و میزان واردات این کشور یک هزار و 200 میلیارد دلار اعلام شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin