سفیر پاکستان در ایران با حجت الاسلام و المسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم رفعت مسعود سفیر پاکستان در ایران با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امورحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز در محل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و درباره راهکار‌های تسهیل سفر زائران پاکستانی به اماکن متبرکه در ایران و عتبات عالیات گفتگو کرد.

در این دیدار که معاونین فرهنگی و بین الملل بعثه مقام معظم رهبری نیزحضور داشتند، حجت الاسلام والمسلمین نواب دو ملت ایران و پاکستان را دوست، برادر، همسایه وهم کیش خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران از حضور زائران پاکستانی برای زیارت اماکن متبرکه در ایران استقبال می‌کند.

نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت با اشاره به تشرف زائران پاکستانی از طریق ایران به عتبات عالیات، گفت: خانواده‌های پاکستانی بعنوان مهمان مورد احترام مردم و دولت ایران هستند و در سال‌های اخیر برای ادامه سفر این خانواده‌ها به عراق امکانات مناسبی فراهم شده است.

وی تصریح کرد: این رفت و آمد‌ها در ایجاد روابط مثبت بین دو کشور و تعاملات بهتر مسلمانان با یکدیگر نقش دارد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب ابراز امیدواری کرد سفر آینده وزیر امور دینی پاکستان به ایران برای گفتگو درباره همکاری‌ها در حوزه حج و زیارت زمینه همکاری و تعامل هر چه بیشتر دو کشور را در این حوزه فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه برخی بیگانگان تمایل ندارند کشور‌های اسلامی هماهنگ و یکپارچه عمل کنند، تصریح کرد: وحدت کشور‌های اسلامی و عمل کردن به دستورات دینی توسط مسلمانان می‌تواند این توطئه را نقش برآب کند.

در این دیدار، سفیرپاکستان با تبریک انتصاب حجت الاسلام والمسلمین نواب به عنوان نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت و سرپرست حجاج ایرانی، همبستگی دو ملت در مسایل مختلف را یادآور شد و گفت: روابط دیرینه تاریخی، فرهنگی و علمی؛ دو کشور و دو ملت را بهم پیوند زده است.

خانم رفعت مسعود با اشاره به اینکه برخی کشور‌ها روابط دوستانه و خوب ایران وپاکستان را برنمی تابند، تصریح کرد: ارتباطات مردم دو کشور یک رابطه روحانی و عمیق است و این تلاش‌ها محکوم به شکست است.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود سیصد هزار زائر پاکستانی برای زیارت اماکن متبرکه به ایران سفرمی کنند، رسیدگی به مشکلات این زائران را از اولویت‌های خود دانست و افزود: در ایام اربعین ده‌ها هزار زائر پاکستانی نیز از طریق ایران به عتبات عالیات مشرف می‌شوند و این تعداد زائرهمکاری بیشتر دو طرف را برای فراهم کردن زمینه سفرمناسب آنان را می‌طلبد.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت نیز با اشاره به امکاناتی که دراربعین گذشته در شهر‌های مذهبی کشورمان و مسیر عبور زائران پاکستانی به سمت مرز‌های عراق فراهم شده بود، اظهار داشت: با همکاری، هماهنگی و تعامل می‌توان امکانات بیشتری را برای زائران امام حسین (ع) فراهم کرد.

وی همچنین همکاری‌های متقابل و خوب دو کشور در بسیاری از مجامع بین المللی را یادآور شد و افزود: ایران و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه و بزرگ در منطقه همزیستی مسالمت آمیزی دارند و از این ظرفیت برخوردارند که در تمامی زمینه‌ها همکاری‌های خود را ارتقاء بخشند.

وی تاکید کرد: عمق و گستردگی روابط و فرزانگی مسئولان دو کشوراجازه نداده است که دشمنان دو ملت و دو کشور بتوانند فتنه شوم خود را عملی کنند و امیدواریم کشور‌های اسلامی نیز با گام برداشتن در مسیر همکاری، هم افزایی و یکپارچگی، در راستای منافع جمعی مردم منطقه حرکت کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin