سفیر پاکستان طی دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان بر همکاری و روابط خوبی دو کشور در زمینه های اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آصف علیخان درانی، در این دیدار خاطرنشان کرد: همانطور که ملت های 2 کشور روابط دوستانه و خوبی با هم دارند ضرورت دارد که این مسئله در بخش تجارت هم تحقق پیدا کند.

وی بیان داشت: ترکیب دو هیات ایرانی و پاکستانی نشان می‌دهد که هر دو کشور به دنبال تقویت جوامع و توسعه روابط تجاری و اقتصادی هستند.

درانی سفیر پاکستان تصریح کرد: در این سفر از 2 مرز میرجاوه و ریمدان بازدید خواهیم کرد تا ضمن مشاهده پیشرفت کار از نزدیک، برای تحقق توسعه روابط تجاری راهکارهای لازم اتخاذ شود.

وی تقویت ارتباطات ریلی، هوایی و جاده‌ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: توافق در خصوص موضوعات فرهنگی و اقتصادی که مطرح کردید، وجود دارد و با تشکیل اتاق بازرگانی مشترک کاملا موافقم.

درانی اضافه کرد: ایجاد اتاق های بازرگانی مشترک بلوچستان پاکستان و اتاق بازرگانی استان سیستان و بلوچستان پیشنهاد بسیار خوبی است و من هم این توصیه را به اتاق خودمان خواهم داشت.

وی برگزاری مسابقات دوستانه ورزشی را بین تیم های دو کشور بویژه ورزش کریکت به عنوان ورزش معروف منطقه مهم ارزیابی کرد و افزود: می توانیم همین ارتباط در حوزه ورزشی را به سایر حوزه ها تسری بدهیم که در این رابطه با مقامات گوادر مذاکره خواهم کرد.

سفیر پاکستان گفت: هیاتی در بخش برق از پاکستان به تهران می آیند که در فاز نخست درخواست 1000مگاوات داریم و در فاز دیگر به 3500مگاوات افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به درخواست استاندار در خصوص استفاده از ظرفیت حمل و نقل ترکیبی در جهت اهداف اقتصادی و توسعه توریسم گفت: با افزایش ارتباطات زمینی،هوایی،ریلی و دریایی موافقیم و منتظر برقراری خط پروازی تفتان ایر به پاکستان هستیم.

سفیر پاکستان اظهار داشت: ایجاد و راه اندازی کشتی مسافربری بین کراچی و چابهار را به دولت جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داده ایم و منتظر دریافت پاسخ هستیم.

درانی افزود: هدف از بازدید از بندر چابهار تسریع در برقراری روابط بین 2 بندر چابهار و گوادر است.

وی خاطرنشان ساخت: در بخش سیستم های بانکی و مالی برای رفع موانع در جهت ایجاد شعب بانکی در ایران به دنبال تدوین دستور العمل هستیم.

سفیر پاکستان از طرح مباحث مشترک در قالب کمیسیون مشترک مرزی و تاکید بر تلاش منطقه ای در جهت رفع موانع استقبال کرد وگفت: ما ایران را بسیار جدی می پنداریم و به شما در این خصوص اطمینان می دهیم.

وی اضافه کرد: به عنوان دو ملت برادر تلاش خواهیم کرد تا اهداف منطقه ای را محقق کنیم.

 

هاشمی در این دیدار منشأ رویش سرمایه های دو کشور را ملت های آنان عنوان کرد و گفت: دو دولت به این مهم مفتخرند که ملت هایشان در توسعه روابط دو کشور یار دولت هایشان هستند و این نوع اتفاقات در بین کمتر کشورها رقم می خورد که شناخت ملت ها از دولت ها عمومیت یافته باشد. نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان توسعه روابط بین گروههای مرجع علمی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی و هنری را پشتوانه توسعه و پیشرفت در زمینه های مختلف اقتصادی، عمرانی، خدماتی و رفاهی نام برد .  استاندار بیان داشت: امیدواریم که عصر و حضور حضرتعالی در این دوره از نقش آفرینی بتواند از برجستگی منطبق با ارزشهای دو کشور حکایت داشته باشد و نام و نشان ارزشمندی را برجای گذارد.

وی جنس روابط ایران با پاکستان را برگرفته از اعتقادات توصیف کرد و گفت: یک انفجار در هر نقطه از پاکستان را انفجار در خاک خودمان ارزیابی می کنیم و همان حزن و اندوه بر ما هم سایه می اندازد لذا همدردی خودمان را با حوادث اخیر عمیقا ابراز داشتیم . وی ادامه داد: روابط برگرفته از اعتقادات و پشتوانه فرهنگ اسلامی و همسایگی باید بیش از این گسترده باشد.

هاشمی تعریف تقویم مناسبت های ملی بین دو کشور در جهت توسعه روابط اجتماعی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و افزود: روز ملی پاکستان برای ما عین دهه فجر است چون منشأ تغییر در آن کشور شد و همین طور شخصیت ارزشمند علامه “اقبال لاهوری” به عنوان سرمایه مشترک کشورهاست. وی  تصریح کرد: نوع نگاه ارزشمند مردم پاکستان به رهبری این کشور چه زمانی که حضرت امام (ره) در قید حیات بودند و چه زمانی که آیت االله خامنه ای رئیس جمهور ایران بودند، اقبال تاریخی مردم پاکستان از یاد ایران نمی رود.

وی در همین باره خاطرنشان ساخت: روز ملی پاکستان را می توانیم در استان جشن بگیریم و همین طور روز 22 بهمن جمهوری اسلامی را در پاکستان به جشن مشترک بنشینیم زیرا اینها سرمایه های مشترک  هستند. وی ایجاد کرسی زبان اردو و فارسی را مورد توجه قرار داد.

استاندار بیان داشت: در بخش توریسم آموزشی و علمی می توانیم دانشگاهیان را به عنوان سرمایه های مشترک یکدیگر قلمداد کنیم و از ظرفیت ها و توانایی های علمی و خدماتی یکدیگر در مسیر اندیشه و نوع نگاهمان به نقش دهی به مردم به شکل جدی استفاده کنیم. وی توسعه انجمن های مختلف، تشکیل اتاق بازرگانی و ایجاد دفاتر تجارتی مشترک را در توسعه روابط در بین لایه های مختلف جامعه ضروری برشمرد. هاشمی بیان کرد: در بخشهای مختلف پایه روابط تجاری را توافق جناب “نواز شریف” نخست وزیر با دکتر “حسن روحانی” رئیس جمهور در سفر فروردین ماه امسال می گذاریم و بنده هم در خدمت ایشان بودم که قرار شد سطح روابط تجاری تا 5 میلیارد دلار افزایش یابد.

وی 4 دروازه رسمی مشترک سیستان و بلوچستان با پاکستان را زمینه ساز جهش در روابط تجاری و فرصت ساز برای مردم، تجار و سرمایه گذاران منطقه برشمرد و گفت: با اراده طرفین در کوتاه ترین زمان افتتاح رسمی مرزهای ریمدان و پیشین با حضور مقامات فراهم می شود تا با تدارک زیرساخت ها توسعه را برای منطقه به ارمغان بیاورد.

وی افزود: می توانیم با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی مشترک تولید محصولات لبنی، تولید روغن حیوانی، انرژی، تولید شیر، نساجی و پتروشیمی در این دروازه ها، ضمن تولید محصولات مورد نیاز بازار 2 کشور مازاد ظرفیت هم صادر شود. استاندار بیان داشت: رایزنان بازرگانی 2 کشور در سفارت می توانند با آسیب شناسی موانع توسعه روابط تجاری راهکارها و پیشنهادات پوشش دهنده معنویات و خواست نقش آفرینان در عرصه بازرگانی، ترانزیت و تولید را ارائه کنند.

وی با اشاره به هدف گذاری حمل و نقل ترکیبی در سطح استان افزود: شبکه ریلی از چابهار به زاهدان و اتصال آن به راه آهن سراسری و آسیای میانه هدف گذاری شده است و خط کشتیرانی مسافربری چابهار و ایرلاین تفتان ایر از سرمایه های در اختیار دو کشور هستند.

نماینده عالی دولت در استان  پیشنهاد داد: خط کشتیرانی  مسافربری بین بندر کراچی و بندر چابهار در جهت تسهیل روابط بین تجار دو کشور بزودی فعال شود و همچنین خطوط پروازی بین زاهدان – چابهار – کویته و زاهدان – چابهار – کراچی ایجاد گردد.

استاندار بر نهایی شدن خط انتقال گاز تاکید کرد که می تواند عمران،پیشرفت و آبادانی را در همه ابعاد به همراه داشته باشد. وی ضمن اشاره به رفع موانع بانکی و مالی برای تجار ایرانی درخواست کرد شعبه ای از بانک های دولتی یا خصوصی دو کشور در کشور هم برای اثرگذاری در این بخش ایجاد شود همان طور که بدون کنسولگری روابط نمی تواند معنا داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اهمیت بخش گردشگری با همه تنوع ها و ظرفیت های آن از بخشهای اقتصادی کمتر نیست، معرفی قطب های گردشگری مطابق با میل و ذائقه مردم دو کشور را مهم اعلام کرد. وی با اشاره به اقبال خوب مردم پاکستان در سفر به ایران استفاده از حداکثر ظرفیت شبکه ریلی، دریایی، هوایی و زمینی در جهت توسعه روابط گردشگری را مورد تاکید قرار داد.

وی هم افزایی در زمینه های اطلاعاتی و مرزی را در جلوگیری از نقش آفرینی گسترده افرادی که دنبال شرارت، سلب آرامش و امنیت از مردم هستند، ضروری دانست.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هر فصل نشستی در همین سطح با هدف ارزیابی از روند پیشرفت تصمیمات داشته باشیم که خود این نشست ها می تواند پشتوانه اجلاس مشترک مرزی و همچنین اجلاس دو کشور با مسئولیت وزرای اقتصاد ایران و پاکستان باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin