سفیر آذربایجان در ایران به همراه رئیس کمیته دولتی امور نهادهای دینی این کشور طی سفر به شهر قم با آیت الله موسوی اردبیلی دیدار کردند.به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت‌الله موسوی اردبیلی در دیدار با سفیر آذربایجان و “الشاد اسکندراف” رئیس کمیته دولتی امور نهادهای دینی جمهوری آذربایجان ضمن اشاره به مشترکات ملت ایران و آذربایجان گفت: دین، مذهب، باورها و بسیاری از قوانین ملت ایران و آذربایجان مشترک است.
وی با بیان اینکه در این دیدار، گویا برادران و آشنایان خود را مشاهده کردم، اظهار داشت: تاریخچه روابط و تعاملات ملت ایران و آذربایجان به گذشته‌های دور بر‌می‌گردد. امیدوارم این دیدارها هرچه بیشتر در راستای افزایش تعاملات و نزدیکی ملت ایران و آذربایجان ادامه داشته باشد.
وی دین‌داری در جمهوری آذربایجان را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: در جمهوری آذربایجان، شیعیان، مسلمانان و موحدان باورهای خود را به خوبی حفظ کرده‌اند به طوری‌که در این کشور می‌توان، شخصیت‌های افتخارآمیزی را مشاهده کرد.
استاد خارج فقه حوزه با تأکید بر اینکه اکنون اخبار خوبی از کشور جمهوری آذربایجان به گوش می‌رسد، یادآور شد: امیداوریم این مسیر درست هر چه بیشتر و بهتر ادامه داشته باشد.
آیت‌الله موسوی اردبیلی تصریح کرد: با توجه به روابط حسنه ملت ایران و جمهوری آذربایجان، مشکلات و اختلافات پیش رو با گفت‌وگو حل می‌شود و با این گونه سفرها، روابط دو کشور، روز به روز بهتر خواهد شد.
در این دیدار رئیس کمیته دولتی امور نهادهای دینی جمهوری آذربایجان با ابراز خرسندی از دیدار با آیت‌الله موسوی اردبیلی گفت: با توجه به اینکه در این چند روز دیدارهای مختلفی در جمهوری اسلامی ایران داشتم برای دیدار با شما لحظه‌شماری می‌کردم.
الشاد اسکندراف با بیان اینکه امیدواریم این دیدارها نتایج خوبی را به همراه داشته باشد، خاطرنشان کرد: ما به همراه هیاتی از جمهوری آذربایجان خدمت رسیدیم تا سلام دین‌داران و برادران آذربایجانی را تقدیم حضرتعالی کنیم.
وی ضمن تأکید بر اینکه محبت شما در دل ملت آذربایجان روز افزون است، خاطرنشان کرد: همانگونه که تلاش شما برای خدمت به اسلام و دین است، ما را در راستای افزایش معنویت در آذربایجان یاری کرده و از دعای خیرتان بی‌نصیب نکنید.
در پایان این دیدار، قرآن کریم چاپ جمهوری آذربایجان با حضور جوانشیر آخوندوف، سفیر جمهوری آذربایجان، به رسم یادبود به آیت‌الله موسوی اردبیلی اهدا شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin