“امه نوتب زمبرانو” سفیر ونزوئلا در دیدار با شهردار شیراز از بازدید هیئت‌های اقتصادی ونزوئلا از مناطق صنعتی این شهر در آینده نزدیک خبر داد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “امه نوتب زمبرانو” سفیر ونزوئلا در ایران طی دیدار با “مهندس علیرضا پاک فطرت” شهردار شیراز، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار این شهر، رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شیراز و جمعی از اعضای هیئت دوستی ایران و ونزوئلا، اظهار داشت: ایران و ونزوئلا، دو کشور متحد و برادر هستند.

سفیر ونزوئلا در ایران افزود: اروپا در 500 سال پیش قصد داشت فرهنگ ما را از بین ببرد اما فرهنگ چیزی نیست که به این راحتی از دست برود به همین دلیل فرمانده هوگو چاوز، 11 سال پیش خواستند که دوباره فرهنگ بومی ونزوئلا احیا شود که اکنون ما با گروه‌های بومی کشورمان اینجا هستیم.

زامبرانو اضافه کرد: گروه‌های بومی کشور ما، نشان‌دهنده فرهنگ اصیل ونزوئلا هستند و این پیامی بود که در تهران به مردم ایران دادیم و این اصالت فرهنگی را به شیراز نیز اعلام می‌کنیم.

وی ادامه داد: افتخار می‌کنیم که 521 سال پیش علیه امپریالیسم برخاستیم در حالی که سیمون بولیوار در 200 سال پیش، قیام خود را آغاز کرد و در 14 سالی که فرمانده چاوز، رئیس‌ جمهور بودند، دوباره حرکت‌های ضد امپریالیستی ادامه پیدا کرد.

سفیر ونزوئلا در ایران بیان کرد: احساس می‌کنیم که با برنامه‌های مشترک با ایران می‌توانیم برادری‌مان را گسترش داده و فرهنگ‌مان را به پایتخت فرهنگی ایران، نشان دهیم.

زامبرانو همچنین از ترجمه شاهنامه فردوسی برای نخستین بار به زبان اسپانیایی توسط یکی از نویسندگان و مترجمان ونزوئلا اشاره و بر تبادل فرهنگی دو کشور تاکید کرد.

وی افزود: ونزوئلا نه تنها قصد آشنایی با تاریخ و فرهنگ شیراز را دارد بلکه در زمینه‌های اقتصادی نیز مایل به همکاری هستیم که در آینده با هیئتی همراه به شیراز باز می‌‌گردیم و از مناطق اقتصادی و تولیدی این شهر بازدید می‌کنیم و به عنوان سفیر مملکتم، تمام نکات را به کشورم منتقل می‌کنم.

سفیر ونزوئلا در ایران بیان کرد: آمریکا و غرب همواره سعی داشته است که توانایی‌های دو کشور را از بین ببرد اما با همکاری بیشتر می‌‌توانیم جلوی این حرکت را بگیریم.

زامبرانو تصریح کرد: ساخت و ساز در ایران به صورت تخصصی دنبال می‌شود و توانایی ایران در این زمینه بسیار بالا است، همچنین ما با داشتن نخستین ذخایر نفتی جهان، تجربه خوبی برای همکاری با ایران به عنوان سومین دارنده ذخایر نفتی داریم و با افتخار اعلام می‌کنیم که خودمان بدون هیچ‌گونه دخالت آمریکا صاحب این ذخایر در ونزوئلا هستیم.

وی همچنین به توانایی ایران در تولید مواد غذایی اشاره و بر لزوم فراگیری کار ایرانیان در این زمینه توسط کشورش تاکید کرد.

سفیر ونزوئلا در ایران ابراز داشت: در ونزوئلا یک بیمارستان برای کودکان و پیوند اعضا وجود دارد که فرمانده هوگو چاوز، آن را بنا کرد که امنون یکی از بیمارستان‌های اصلی برای جراحی قلب کودکان در آمریکای جنوبی بوده و از سراسر منطقه به این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

زامبرانو پیشنهاد داد که استادان و پزشکان ایرانی از این بیمارستان بازدید داشته و به انتقال تجربیات بپردازند

وی اضافه کرد: ما مایل هستیم که در تمام زمینه‌ها از جمله فرهنگی، هنری، آموزشی، ورزشی و اقتصادی با ایران ارتباط داشته باشیم و من از جانب کشورم اجازه دارم که در آینده به مدت 15 روز به شیراز آمده و در این مدت از مناطق فرهنگی و صنعتی بازدید داشته باشم.

سفیر ونزوئلا در ایران گفت: ما شاهد آمادگی و تلاش دولت ایران و آقای روحانی همچنین وزیر امور خارجه آقای ظریف برای گسترش روابط هستیم و مطمئنیم که ایران می‌تواند دهمین کشور اقتصادی دنیا باشد و تحریم‌ها نمی‌تواند اقتصاد بزرگ کشور شما را زیر سئوال برده و تاثیری داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همان‌گونه که فرمانده چاوز، ونزوئلا را قلب آمریکای لاتین دانسته، ما نیز ایران را قلب منطقه می‌دانیم و من و دولتم مطمئن هستیم که با گسترش نقاط مشترک بر برادری‌مان با ایرانی‌ها می‌افزاییم و ما با افتخار جلوی آمریکا ایستاده‌ایم و اطمینان داریم که ایران همچنان پرچم خود را برافراشته نگه می‌‌دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin