سفیر واتیکان در ایران گفت: یکی از راه‌های افزایش تعامل میان ادیان، سفر علما و متفکران به دیگر کشورهاست و دعوت از این اندیشمندان به مراکز علمی رم و حضور اندیشمندان واتیکان در مراکز علمی ایران می‌تواند نگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آندژی یوزوویچ سفیر واتیکان در دیدار با آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه که در سالن جلسات ساختمان مدیریت‌های حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: مسلمانان و مسیحی‌ها باید در دنیای معاصر دوستی و عشق را گسترش بدهند و این وظیفه رهبران مذهبی است.

وی ابراز کرد: ما مسلمانان و مسیحی ها ارزش های مشترکی داریم و به واسطه این ارزش‌ها باید تلاش کنیم به صلح برسیم.

سفیر واتیکان در ایران گفت: من قبل از سفر به ایران با پاپ ملاقات داشتم که ایشان درباره اهمیت دیدارشان با آیت‌الله سیستانی اشاره کرد و تأکید بر گفتگو و مراوده میان اندیشمندان شیعه و کاتولیک نمود.

وی ابراز داشت: یکی از این راه‌ها، سفر علماء و متفکران است و دعوت از این اندیشمندان به مراکز علمی رم و به عکس دعوت از اندیشمندان واتیکان به مراکز علمی ایران می‌تواند نگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کند.

مدیر حوزه‌های علمیه، توجه به عدالت را در جهان کنونی را امری مغفول برشمرد و گفت: امروز شاهد ناعدالتی‌ها هستیم که به سبب آن کشورهای متعددی در فقر و نداری به سر می‌برند و در مقابل کشورهایی هستند که دنبال خونریزی و برقراری ناعدالتی میان جوامع هستند و این امر و توجه به آن از وظایف رهبران معنوی ادیان الهی است.

آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار سفیر واتیکان در ایران که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد، ضمن ابراز امیدواری از برگزاری چنین دیدارهایی در جهت پیشبرد تقویت روابط اسلام و مسیحیت و قرابت شیعه و اهل بیت(ع) خاطرنشان ساخت: قم پایگاه مهم و قطب های علمی در جهان اسلام می باشد، البته در عالم تشیع قم و نجف یکی از دو قطب عرصه تبیین معارف الهی می باشد.

وی بیان کرد: باید در جهت گیری های کلان به مشترکات ادیان الهی توجه شود تا تعامل و گفتگوها سازنده و مثبت باشد، لذا به این جهت در قم به علوم فلسفی و علوم عقلی که در راستای ده ها رشته می باشند، توجه می شود، چرا که اینان ما را با بشریت و ادیان الهی اتصال می دهد.

مدیر حوزه های علمیه در ادامه با بیان فعالیت های حوزه علمیه خاطرنشان سخت: حوزه قم به علوم انسانی و اجتماعی اهتمام ورزیده و نسبت به این علوم رشته های متعددی در حوزه خانواده و فرهنگ و روانشناختی شکل داده است، لذا بیش از ۲۰۰ رشته در حوزه های علوم اسلامی متناسب با نیازهای امروز و رویکرد مقایسه ای و تطبیقی با دستاوردهای دنیای جدید و ادیان شکل گرفته و روز به روز در حال گسترش می باشند.

عضو شورای عالی حوزه در ادامه گفت: مسایلی مهمی وجود دارد که ادیان به ویژه اسلام با قرائت شیعه آن را دنبال می کند بنده در گفت‌وگوی با آقای پاپ ۱۰ محور را طرح کردم که نیاز بشریت امروز است که ادیان الهی می توانند در قالب آنها به بشر امروز کمک کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، تقویت بنیان های فکری و رویکرد بشر به آسمان و بشریت را امر مهمی دانست و ابراز داشت: متاسفانه امروزه در کش و قوس روزمرگی ها، بنیان های معرفتی دینی و الهی سست شده است، لذا ما به عنوان فعالین در عرصه دین وظیفه داریم توجه بشر به عالم قدس و الهی را تقویت کنیم و از سوی دیگر وظیفه داریم اخلاق، عاطفه مهر را در میان بشریت گسترش دهیم تا در سطح کلان صلح و دوستی میان ملت ها و دولت ها دنبال شود.

وی توجه به عدالت را در جهان کنونی را امری مغفول برشمرد و خاطرنشان ساخت: باید در کنار نگاه اخلاقی و برقراری صلح به مسئله مهم عدالت که در دنیای کنونی توسط بعضی از کشورها مفغول واقع شده است توجه داشته باشیم، لذا امروز شاهد نا عدالتی‌ها هستیم که به سبب آن کشورهای متعددی در فقر و نداری به سر می‌برند و در مقابل کشورهایی هستند که دنبال خونریزی و برقراری ناعدالتی میان جوامع هستند و این امر و توجه به آن از وظایف رهبران معنوی ادیان الهی می باشد که باید به آن توجه داشته باشند.

آیت الله اعرافی توجه به خانواده و زن را در دنیای معاصر امری مهم خواند و خاطرنشان ساخت: از مسایل مهم در عصر حاضر که نیازمند توجه جدی می باشد نگاه به جایگاه خانواده و زن در جامعه می باشد که اینان از ارزش های جامعه می باشند، اما متأسفانه امروزه شاهد گسست های اخلاقی و دینی در این عرصه هستیم لذا همکاری و کار ادیان الهی در این زمینه نگاه ویژه ای را در دنیای معاصر می طلبد.

وی گفت: اقداماتی که آقای پاپ در این دوره انجام داد و توجه خوبی که به اسلام و مسیحیت داشت و حمایت از ملت های جهان مسلمان خوب بود و سفر ایشان به نجف و ملاقات با آیت الله العظمی سیستانی گامی مهم در این جهت می باشد که نیازمند تقوبت این توجهات می باشد.

امام جمعه قم گفت: در گفت‌وگو های مطرح شده با پاپ پیشنهادهایی مطرح شده روابط قم و واتیکان تقویت شود و در این راستا سند مشترکی باشد تا اقدامات جدی و عملی صورت بپذیرد، لذا ما در جهان اسلام مواجه با بحران های هستیم که فلسطین از مهمترین آنها می باشد که یک بنیادی غاصبانه این منطقه را مورد هجوم قرار داده است و این همکاری ها در این زمینه می تواند مهم باشد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: خوشبختانه روابط خارجه ما گام های موثری در تقویت کشور های منطقه بر می‌دارد و امیدواریم جهان هم به واقعیت های منطقه پی ببرد تا شاهد صلح باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin