امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل در دیدار با سفیر هند در خصوص گسترش همکاری‌های پارلمانی و مناسبت دو جانبه گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امیرعبداللهیان با اشاره به روابط تاریخی و مناسبت دهلی نو – تهران بر اهمیت جایگاه هند در آسیا و ‌همچنین بر ضرورت ارتقای روابط دو کشور در عرصه های مختلف بویژه روابط پارلمانی تأکید و اظهار داشت: ایران و هند به عنوان دو تمدن بزرگ در آسیا از روابط دیرینه، تاریخی و پایدار برخوردارند.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری های آسیایی و‌ تعلق داشتن قرن ۲۱ به قاره آسیا، روابط تهران با پکن و مسکو را در مسیر درست خواند و بر اهمیت ایجاد نشاط بیشتر در مناسبات دیرینه تهران و دهلی نو تاکید کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: مردم ایران شناخت عمیقی از مبارزات استقلال خواهانه هند دارند و تلاش طرف ثالث برای تاثیرگذاری بر مناسبات هند و ایران را مردود می دانند.

سفیر هند ضمن تشریح مناسبات کشورش با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: همانگونه که اشاره کردید، روابط دو کشور از پایه های مستحکمی برخوردار است و اگرچه مدتی از روند رو به رشد برخوردار نبوده اما همواره روابط طبیعی برقرار است و چشم‌انداز مثبتی پیش روی دو کشور قرار دارد.

دارمندرا با اشاره به نقش مستقل کشور ها در عرصه بین المللی بر اهمیت توسعه همکاری ها و از جمله در حوزه پارلمانی تاکید کرد.

وی افزود: ایران و هند در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد و اتحادیه جهانی بین المجالس (IPU) همواره رایزنی های مثبت و سازنده ای داشته و توانسته اند از این ظرفیت در جهت رفع برخی چالش های بین المللی از جمله تغییرات آب و هوایی، محیط زیست و حاکمیت حقوق بین الملل در عرصه جهانی بهره برداری کنند.

امیرعبداللهیان در این ملاقات ضمن ابراز همدردی با دولت، پارلمان، ملت هند به ویژه خانواده بزرگ قربانیان کرونا ویروس آمادگی کشورمان را برای هر گونه کمک و‌ تبادل تجارب بهداشتی و پزشکی اعلام کرد.

در این دیدار بر دعوت دکتر قالیباف از همتای هندی جهت سفر به تهران تاکید و‌ آمادگی کمیسیون های تخصصی، گروه های دوستی و روسای مجالس دو‌کشور برای توسعه همکاری های مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin