سفیر نیکاراگوئه در دیدار با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر توسعه همکاری بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی دیدار با ماریو بارکرو بالتودانو، سفیر نیکاراگوئه در ایران گفت: تاریخ دو کشور نشان می‌دهد روابط بین ایران و نیکاراگوئه طی 36 سال گذشته، گرم نزدیک و برادرانه بوده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: حمایت از انقلاب مردم نیکاراگوئه و دستاوردهای رژیمی که زاییده انقلاب مردم است برای ما یک اصل بوده و هست، در طول این مدت جمهوری اسلامی ایران در موقعیت‌های مختلف و در محافل و عرصه های بین المللی از حکومت انقلابی نیکاراگوئه حمایت کرده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه حمایت از حکومت انقلابی نیکاراگوئه در سیاست و اعتقاد دولت یازدهم هم به طور جدی و با تمام توان دنبال می‌شود تصریح کرد: ایران دارای سابقه تاریخی 10-11 هزار ساله است که در مقاطع مختلف در دنیا تعیین‌کننده و تاثیرگذار بوده است، کشور ما امروز هم در یکی از مهمترین نقاط دنیا یعنی خاورمیانه، نقش فعالی در معادلات بین‌المللی دنیا ایفا می‌کند.

سلطانی‌فر تصریح کرد: با وجود تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی که به دلیل اتهام‌های ناروا در مورد فعالیت‌های هسته‌ای بر جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، ما با اتکا به مردم و تبعیت از رهبر معظم انقلاب، موفق شدیم مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: امیدواریم در این مقطع خاص از مذاکرات با 1+5 که دنیا حقوق هسته ای ایران را به رسمیت شناخته است به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و با لغو تمامی تحریم‌ها، فصل جدیدی را در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشورمان آغاز کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: اگرچه برنامه‌ریزی ما با استفاده از مبانی اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است به گونه‌ای است که اگر در این مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسیدیم با استفاده از توانمندی‌های داخلی مشکلات را حل کنیم.

سلطانی‌فر افزود: شرایط کشور ما به گونه‌ای است که می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و برنامه‌ریزی دقیق برای بهره‌مندی از این امکانات، مشکلات را پشت سر بگذاریم و به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه ایفای نقش کنیم، ما دستاوردهای خوبی در عرصه‌های مختلف علمی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، استفاده از فناوری‌های جدید تولید انرژی و تامین نیازها در عرصه کشاورزی و صنعتی به دست آورده‌ایم که در آینده نزدیک این دستاوردها را در اختیار کشورهای دوست از جمله نیکاراگوئه قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به وظایف و مسئولیت‌های این سازمان در سه حوزه مسئولیت خود گفت: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید ما برای دستیابی به 20 میلیون گردشگر در سال 2025 میلادی برنامه بلندمدت داریم، تامین امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله هتل‌ها، توسعه حمل و نقل هوایی داخلی و خارجی، تامین نیروی انسانی متخصص و توسعه دفاتر اطلاع‌رسانی مهمترین برنامه‌های این سازمان در 10 سال آینده خواهد بود.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: در بخش میراث فرهنگی با داشتن حدود 32 هزار مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و 17 اثر ثبت جهانی‌شده، یکی از پرجاذبه‌ترین کشورهای دنیا برای گردشگران خارجی است، باستان‌شناسان و متخصصان کارآزموده ایرانی در حال حاضر از سوی یونسکو برای انجام پروژه‌های مرمت و بازسازی آثار تاریخی در کشورهای همسایه فعالیت می‌کنند.

سلطانی‌فر همچنین ایران را یکی از سه قدرت بزرگ تولیدکننده صنایع دستی در دنیا دانست و تصریح کرد: از 460 رشته صنایع دستی فعال در دنیا، هنرمندان و صنعتگران ایرانی در 360 رشته فعال هستند، نزدیک به 2 میلیون نفر در حوزه تولید صنایع دستی و فرش فعالیت دارند و با وجود تمامی محدودیت‌ها و تحریم‌ها، صادرات ما در این بخش نزدیک به یک میلیارد دلار است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه مرمت و بازسازی آثار تاریخی، حفاری سایت‌ها و محوطه‌های باستانی و تولیدات صنایع دستی در اختیار کشور دوست، نیکاراگوئه قرار دهد، همچنین توسعه روابط گردشگری دو کشور می تواند از دیگر زمینه‌های همکاری بین ایران و نیکاراگوئه باشد.

وی با بیان اینکه گردشگری ایران در 4 بخش فرهنگی-تاریخی، طبیعی، مذهبی-زیارتی و سلامت تقسیم‌بندی می‌شود، افزود: هر ساله نیمی از 5 میلیون گردشگری که به ایران می‌آیند، گردشگران مذهبی و زیارتی هستند که از کشورهای مسلمان و عرب به ایران سفر می‌کنند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سالیانه حدود 500 هزار نفر از اتباع کشورهای مختلف برای بهره‌مندی از خدمات درمانی به ایران سفر می‌کنند چراکه کیفیت کار پزشکان ایران و سطح خدمات درمانی ما در سطح کشورهای اروپایی است در حال که هزینه‌های درمان در ایران حدود یک سوم کشورهای اروپایی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: اگر چه فاصله جغرافیایی دو کشور ایران و نیکاراگوئه بسیار زیاد است اما قلب‌ دو ملت به هم نزدیک است و رویکردهای ما در زمینه مبارزه با استعمار هماهنگ است، زمینه‌های مشترک همکاری در زمینه‌های مختلف وجود دارد.

وی اضافه کرد: همکاری دو کشور در زمینه اعزام کارشناسان و باستان‌شناسان در بخش مرمت و بازسازی آثار تاریخی، حفاری سایت‌ها و محوطه‌های باستانی، امور موزه‌داری و همچنین توسعه همکاری‌ها در حوزه صنایع دستی می‌تواند در سند همکاری ایران و نیکاراگوئه مورد تاکید قرار گیرد.

در ادامه این دیدار “ماریو آنتونیو بارکرو بالتودانو” سفیر نیکاراگوئه در تهران با اشاره به روابط تاریخی و صمیمانه دو کشور گفت: گردشگران ایران و آثار تاریخی این کشور به نسبت گردشگرانی که به نیکاراگوئه می‌آیند و بناهای تاریخی که در این کشور وجود دارد قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه نیکاراگوئه سالیانه میزبان یک میلیون و 100 هزار نفر گردشگر است، اضافه کرد: با وجود آثار و بناهای تاریخی کمی که در نیکاراگوئه وجود دارد ما مصمم به حفظ و حراست از این آثار هستیم.

سفیر نیکاراگوئه ادامه داد: با توجه به مشابهت‌های زیادی که بین دو کشور وجود دارد باید زمینه آشنایی بیشتر هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی ایران و نیکاراگوئه فراهم شود.

ماریو آنتونیو بارکرو بالتودانو با اشاره به روابط خوب ایران و نیکاراگوئه در عرصه های سیاسی و اقتصادی، افزود: توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور موضوعی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا ملت‌ها یکدیگر را بشناسند.

یادآور می‌شود در پایان این دیدار دو طرف نسبت به تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های فرهنگی با محوریت سه حوزه فعالیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin