دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با هیات عالی‌رتبه کشور نیوزلند گفت: راه حل مساله هسته‌ای از داخل ایران می‌گذرد.اگر ما تحریم‌ها را بیش از این خنثی کنیم و غرب متوجه قدرت و توان ایستادگی ایران شود، بهتر می‌توان مذاکره و مساله هسته‌ای را حل و فصل کرد.

در این نشست، «تیم وبستر» مشاور نخست‌وزیر نیوزلند و تحلیلگر مسائل خاورمیانه «جاناتان کور» معاون آفریقا و خاورمیانه وزارت خارجه و «برایان ساندرز» سفیر نیوزلند در ایران با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کردند و به تبادل نظر درباره موضوعات دیپلماتیک، اقتصادی، امنیتی و … پرداختند.

محسن رضایی در این دیدار ضمن تشکر از اعضای این هیات گفت: نیوزلند رفتار نسبتاً خوبی با ایران داشته است و در بحث تحریم‌های اقتصادی و هسته‌ای شاهد رفتارهای تند یا مخالف خوانی با ایران از سوی نیوزلند نبوده‌ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی از سوی سفیر نیوزلند اظهار کرد: نسبت به آینده کشورم خوش‌بین هستم و البته ایران بدون منطقه قابل تحلیل نیست. در منطقه مشکلات جدی در امنیت، صلح و توسعه وجود دارد که بدون ایفای نقش قوی ایران این مسائل حل نخواهد شد.

وی با اشاره به بحران¬‌های اخیر خاطرنشان کرد: آمریکا، غرب و شورای امنیت ناتوان از حل مسایل و ناامنی‌های موجود در عراق، افغانستان، سوریه، بحرین، فلسطین و دیگر نواحی هستند، در حالیکه این مسائل باید حل شود چون در اینجا انرژی دنیا و بخش مهمی از اقتصاد بین‌الملل قرار دارد و این منطقه چهار راه تلاقی قدرت‌های بین‌المللی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: برنامه ما این است که نقش سازنده و فعال در صلح و امنیت و پیشرفت منطقه به عهده بگیریم که این هم به نفع ماست و هم به نفع جهانیان؛ البته کار ساده‌ای نیست ولی راهی غیر از این وجود ندارد.

رضایی با اشاره به علنی و آشکار بودن مسایل در داخل ایران افزود: مسایل سیاسی در ایران کاملاً آشکار و علنی است. این علنی بودن ظاهر کار را شلوغ جلوه می‌دهد در حالیکه در باطن مسائل ایران آرامش وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به اهمیت انتخابات پیش رو گفت: امیدوار هستم که دولت آینده با قدرت تشکیل شود و یک قدرت اقتصادی و سیاسی بسیار قوی‌تر در منطقه شویم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به عدم همراهی و پاسخ مثبت از سوی آمریکا به اقدامات مثبت ایران در منطقه گفت: شاید آنها فکر می‌کنند می‌توانند با تحریم‌ها ایران را از پا درآورند، لذا در مذاکرات هم گام مثبت برنمی‌دارند؛ البته به محض اینکه دریابند کشورمان با قدرت هرچه بیشتر اداره می‌شود و تحریم‌ها نمی‌تواند ما را زمین بزند، فکر می‌کنم گاردشان برای مذاکره جدی باز شود.

رضایی افزود: البته اگر من دولت را دست بگیرم در کنار مذاکره با 1+5 از مجوزی که مقام معظم رهبری داده‌اند برای مذاکره با آمریکایی‌ها در بحث هسته‌ای استفاده کرده و صداقت آنها را مورد آزمایش قرار می‌دهیم، اما اگر راه نیامدند هم با قدرت کشور را اداره می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها به مردم آسیب وارد کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin