“ینس پیتر شمپرود” سفیر نروژ در تهران امروز با “علاءالدین بروجردی” رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دیدار و گفتگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با سفیر نروژ ضمن اشاره به روابط میان دو کشور ایران و نروژ گفت: مجلس ایران از سیاست‌های دولت جدید مبنی بر توسعه و گسترش روابط دوستانه ایران با کشورهای اروپایی براساس احترام متقابل و در راستای منافع طرفین حمایت می‌کند.

بروجردی در ادامه ضمن اشاره به پرونده هسته‌ای کشورمان گفت: اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا روشن و بدون ابهام و تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد.

وی افزود: دستیابی به بمب هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد و ایران مخالف وجود حتی یک بمب هسته‌ای در جهان است.

بروجردی در ادامه با اشاره به مذاکرات کشورمان با گروه 1+5 گفت: به رسمیت شناختن حق دستیابی ملت ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و رفع تحریم‌های ظالمانه یکجانبه اعمال شده غرب علیه مردم ایران از افکار عمومی ما از مذاکرات آینده با گروه 1+5 است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به روند تحولات منطقه علی‌الخصوص بحران سوریه گفت: ایران از ابتدای شروع درگیری‌ها و مناقشات در سوریه تا به امروز همواره از حل مسئله از طریق دیپلماتیک حمایت کرده است.

وی ضمن اشاره به برگزاری کنفرانس ژنو 2 برای حل بحران سوریه افزود: برقراری آتش‌بس پایدار، ایجاد امنیت و سپردن سرنوشت سوریه به مردم این کشور نقش بسزایی در ایجاد آرامش تا برگزاری انخابات 2014 خواهد داشت و حمایت همه کشورهای منطقه از برقراری صلح و امنیت در سوریه و اجماع بر پایان دادن به خونریزی‌ها از جمله راه‌های رسیدن کنفرانس ژنو 2 به نتیجه مطلوب طرفین است.

“ینس پیتر شمپرود” سفیر نروژ در این دیدار با اشاره به سطح همکاری‌های فعلی نروژ و ایران گفت: نروژ از گسترش روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران حمایت می‌کند.

سفیر نروژ با اشاره به بحران سوریه گفت: حل مسئله سوریه از طریق دیپلماتیک و به وسیله مذاکره طرفین در کنفرانس ژنو 2 مسئله‌ای است که علاوه بر حمایت کشور نروژ روز به روز به طرفداران آن افزوده می‌شود.

“ینس پیتر شمپرود” در پایان این دیدار درباره تحولات منطقه و چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور ایران و نروژ در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای مذاکره و تبادل‌نظر کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin