در دیدار سفیر غیر مقیم مالت با معاون امور بین الملل اتاق ایران همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرهاد شریف، معاون امور بین الملل اتاق ایران در دیدار با جوزف منگیون، سفیر غیر مقیم مالت در ایران، اهداف و وظایف اتاق بازرگانی ایران و نیز اتاق های شهرستان ها را تشریح کرد و گفت: در رابطه با آینده اقتصاد ایران نه تنها باید به شرایط پس از تحریم بلکه کاهش وابستگی دولت به درآمد حاصل از فروش نفت نگاه کرد و در این راستا نقش اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور بسیار پررنگتر از گذشته خواهد بود.

شریف، به لزوم جذب سرمایه گذار خارجی و اتمام پروژه های نیمه تمام اشاره کرد و افزود: در امر توسعه زیرساخت های اقتصادی کشور مانند به روز رسانی بنادر، گمرکات، حمل و نقل ریلی نیاز به کار جدی و به پایان رساندن پروژه های نیمه تمام است.

وی اهمیت جغرافیایی ایران در منطقه و به هدف گذاری ها برای دسترسی بیشتر بخش های خصوصی ایران به بازار روسیه و کشورهای حوزه قفقاز اشاره کرد و افزود: در زمینه حمل و نقل دریایی و اتصال بیشتر بنادر شمالی ایران به بنادر همسایگان شمالی ظرفیت های فراوانی برای همکاری های مشترک و توسعه خطوط کشتیرانی وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد.

معاون امور بین الملل اتاق ایران، تجربیات مالت در زمینه کشتیرانی و صید آبزیان را فرصتی مناسب برای همکاری های دو جانبه با ایران خاطر نشان کرد و اضافه کرد: با اتصال کوریدور شمال به جنوب و برنامه های دولت برای توسعه خطوط ریلی کشور، سرمایه گذاران خارجی می توانند با شرایط جدید در ایران فعالیت نمایند.

در ادامه؛ «جوزف منگیون» سفیر غیرمقیم مالت، ضمن اشاره به تقدیم استوارنامه برای فعالیت در ایران، خاطرنشان کرد: طی چندین سال اخیر تجربه حضور در کشورهای حاشیه خلیج فارس را داشته ام و هدفمان از سفر به ایران، افزایش مناسبات اقتصادی بین ایران و مالت می باشد.

وی سفر تجاری تجار و بازرگانان و تبادل اطلاعات اقتصادی را لازمه همکاری های تجاری دو کشور دانست و افزود: مالت با اینکه وسعت زیادی ندارد، اما از نظر جغرافیایی در میان دو قاره مهم دنیا واقع شده است و در زمینه حمل و نقل دریایی به عنوان یک هاب در منطقه مدیترانه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

منگیون، بر لزوم تبادل هیئت های تجاری و مذاکره در زمینه های مختلف اقتصادی، با بیشتر شدن ارتباط اتاق های بازرگانی دو کشور تأکید کرد و عنوان کرد: طی ملاقات با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به اهمیت افزایش سفرهای توریستی اشاره کرده ام و با نظر به اینکه مالت تجربیات بسیاری در زمینه هتل داری و خدمات توریستی دارد، همکاری های دوچندان بین بخش های خصوصی دو کشور انتظار می رود.

وی ارتباط و همکاری بین نهادهای مالی، بانکی دو کشور را خواستار شد و گفت: ارتباط نهاد های پولی و بانکی از مهمترین موضوعات در عرصه تجارت و مناسبات اقتصادی است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد دیدار بین بانک مرکزی و بانک های خصوصی دو کشور باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin