همزمان با هشتادمین سالگرد حضور پناهندگان لهستانی در ایران، سفیر این کشور در تهران با رئیس کتابخانه ملی دیدار و در زمینه تبادل‌های آرشیوی و تداوم روابط فرهنگی گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در راستای افزایش تعاملات فرهنگی میان دو کشور ایران و لهستان، ماچی فائوکوفسکی سفیر لهستان در ایران، همزمان با هشتادمین سالگرد حضور پناهندگان لهستانی در ایران، با علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

ماچی فائوکوفسکی با ابراز خرسندی از این دیدار گفت: حضور در این سازمان نخستین دیدار رسمی سفارتخانه در سال جدید میلادی است و این دیدار همزمان با هشتادمین سالگرد حضور پناهندگان لهستانی در ایران شده است.

وی ادامه داد: ایران و لهستان میراث ارزشمندی با یکدیگر دارند و منابع آرشیوی و اسنادی بسیاری در این زمینه موجود است. در همین راستا می‌توان با برگزاری نمایشگاه تاریخی، موضوع ورود مهاجران لهستانی در سال های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۳ میلادی در ایران را مورد بررسی قرار داد و در ادامه، همکاری های علمی در چارچوب حقوقی و رسمی پیگیری شود.

سفیر لهستان در ایران گفت: آرشیویست‌های لهستانی تمایل دارند در حوزه تبادل منابع آرشیوی با کشور ایران همکاری داشته باشند و در همین راستا فعالیت‌های مشترک بین دانشگاه‌های ایران و لهستان در حوزه دانش آرشیو آغاز شده است.

علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه این نشست با تبریک آغاز سال نو میلادی گفت: حضور مردم لهستان در ایران به واسطه یک واقعه تاریخی صورت گرفت که آثار فرهنگی و اجتماعی متعددی را در این دوره پدید آورد.

وی با اشاره به سوابق تفاهم نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه و آرشیو کشور لهستان، گفت: سابق بر این دو تفاهم نامه همکاری بین ایران و لهستان به امضا رسیده که مدت زمان این تفاهم نامه‌ها پایان یافته است. با توجه به این موضوع که هر دو کشور تمایل به توسعه تعاملات و همکاری با یکدیگر دارند؛ مطلوب است برای احیا و تمدید تفاهم نامه‌های همکاری اقدام شود.

مختارپور با اشاره به فهرست منابع مربوط به اسناد ایرانشناسی، زبان و ادبیات فارسی در کتابخانه و آرشیو ملی لهستان گفت: با تمدید تفاهم نامه همکاری بین این دوکشور و به اشتراک گذاری منابع مکتوب و غیرمکتوب مرتبط با موضوع تفاهم نامه‌ها، فصل جدیدی در روابط ایران و لهستان ایجاد خواهد شد و امیدواریم با کاهش فراگیری بیماری کرونا، به زودی امکان سفر کتابداران، کارشناسان و محققان کشورهای ایران و لهستان فراهم شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: با تداوم روابط و امضای تفاهم نامه های جدید می توان تعاملات فرهنگی بین ایران و لهستان را گسترش داد و در همین رابطه از حضور پژوهشگران، محققان و دانش پژوهان و کارشناسان لهستانی در ایران نیز استقبال می‌کنیم.

ماچی فائوکوفسکی سفیر لهستان با استقبال از پیشنهاد رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حوزه تبادل اسناد و منابع بین دو کشور گفت: از آنجا که رسانه‌ها علاقه‌مند هستند تا روابط تاریخی کشورهای ایران و لهستان، به خصوص حضور لهستانی‌ها در ایران را انعکاس دهند، می‌توان در حوزه های مورد نظر، فهرستی از اسناد و منابع آرشیوی را تهیه و مقدمات تبادل تفاهم نامه را به انجام برسانیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin