سفیر لبنان در ایران با رئیس اتاق بازرگانی ایران در محل این اتاق دیدار و بر آمادگی کشورش برای گسترش روابط با ایران تاکید کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “فادی الحاج علی” سفیر لبنان در ایران طی دیدار با غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اینکه اقتصاد لبنان بر پایه فعالیت بخش خصوصی استوار است ابراز امیدواری کرد در فضای جدید به وجود آمده و لغو برخی ازتحریم ها ،‌ روابط با ایران بیش از پیش گسترش یابد .
وی در ادامه افزود: تفاهمنامه های فراوانی میان ایران و لبنان امضاء شده که به دلایل مختلف عملیاتی نشده است که با کمک اتاق بازرگانی ایران می توانیم راهکارهای جدیدی برای فعال کردن تفاهم نامه های امضاء شده ایجاد و موانع عملی کردن آن را برطرف کنیم.
سفیر لبنان با اشاره به اینکه سرمایه گذاران لبنانی در نقاط مختلف جهان از جمله در قلب آفریقا نیز فعال هستند و به طور همزمان در ایران نیز سرمایه گذاری دارند افزود :‌تقاضای ما از اتاق بازرگانی ایران این است که با اعزام هیات های تجاری به لبنان به تعمیق روابط ادامه دهد و همچنین از فرصت فعالیت سرمایه گذاران لبنانی در غرب آفریقا به عنوان یک فرصت نگاه کند .
الحاج علی افزود : اعزام هیات های تجاری لبنانی به ایران نیزموجب می شود آنان بتوانند اطلاع دقیق تری از توانمندی های جمهوری اسلامی ایران کسب کنند .
وی همچنین خواستار توجه ویژه به توسعه روابط جهانگردی میان ایران و لبنان شد.
سفیر لبنان با اشاره به بازتابهای مخرب بحران سوریه و لبنان، اقتصاد لبنان را همچنان پویا با فرصت های فراوان به ویژه برای فعالان اقتصادی ایران توصیف کرد.
الحاج علی گفت:‌ اتاق بازرگانی ایران می تواند سفارت لبنان در ایران را جزیی از اتاق بازرگانی ایران بداند و ما از هیچ تلاشی برای گسترش روابط و فراهم کردن زمینه های فعالیت فعالان اقتصادی ایران در لبنان دریغ نخواهیم کرد.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران نیز در این دیدار اولویت فعالیت اتاق بازرگانی و بخش خصوصی ایران را کشورهای اسلامی دانست و گفت: در میان کشورهای اسلامی لبنان جایگاه ویژه ای دارد.
وی با اشاره به اینکه رابطه ما با لبنان جدا از رابطه سیاسی، رابطه ای عاطفی و دینی است افزود : ‌لبنان دروازه ورود به کشورهای آفریقایی و آمریکا جنوبی است و ما می توانیم از طریق لبنان به این بازارها دسترسی داشته باشیم البته ایران با مرزهای گسترده دروازه ورود به بازار کشورهای همسایه و آسیای میانه است

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin