آخرین خبرها
دیدار سفیر سوریه با رییس قوه قضاییه

دیدار سفیر سوریه با رییس قوه قضاییه

عدنان حسن محمود، سفیر سوریه در ایران با سید ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ابراهیم رئیسی در این دیدار با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، از مقاومت دولت و ملت سوریه در برابر هجوم نظامی آمریکا و صهیونیست‌ها که به گفته او در نوع خود در تاریخ صد ساله اخیر بی نظیر بوده است، قدردانی و تصریح کرد: همه ملت‌های مسلمان باید قدردان این مقاومت ملت و دولت سوریه باشند.

رئیس قوه قضائیه افزود: ملت بزرگ ایران و دولت جمهوری اسلامی تحت زعامت مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) همواره خود را در کنار ملت و دولت سوریه می‌دانند و با رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب در سال‌های سخت تلاش کردیم نهایت همکاری و مساعدت را با دولت و مردم سوریه داشته باشیم.

رئیسی با بیان اینکه ماهیت داعش در ابتدا برای بسیاری از ملت‌های مسلمان در جهان روشن نبود، خاطرنشان کرد: برخی دولت‌های منطقه اجازه نمی‌دادند که ماهیت آمریکایی – صهیونیستی داعش روشن شود اما مقام معظم رهبری با بصیرت بالای خود از ابتدا اعلام کردند که جنس این حرکت، صهیونیستی و آمریکایی است و بعدها نیز خود آمریکا و رژیم صهیونیستی به خلق داعش و حمایت‌های خود از این جریان، اذعان کردند.

رئیس قوه قضائیه با قدردانی از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و همه کسانی که با او تا آخر در خط مقاومت بودند، اظهار کرد: امیدواریم سوریه با تدبیر آقای اسد بتواند اقدامات لازم را برای جبران خسارت‌های وارده از این جنگ و بازگرداندن شرایط این کشور به قبل و همچنین ایجاد تمدنی مبتنی بر اعتقادات و باورهای ملت سوریه و ساختن سوریه‌ای جدید مبتنی بر مبانی دینی و حرکت جهادی انجام دهد و سوریه مانند گذشته در منطقه بدرخشد.

رئیس قوه قضائیه همچنین با تاکید بر اهمیت روابط صمیمانه و دوستی نزدیک جمهوری اسلامی ایران و سوریه اظهار کرد: در بخش قضائی و حقوقی نیز بنا داریم به نحوی با کشور سوریه همکاری کنیم و در این عرصه به تبادل تجربیات از طریق دانشگاه علوم قضائی و حوزه بین الملل دستگاه قضائی بپردازیم. در این راستا می‌توان به ایجاد بورسیه‌های تحصیلی و همچنین برگزاری نشست‌های حقوقی با حضور نخبگان و صاحبنظران دو کشور در تهران و دمشق اشاره کرد. قطعاً این ارتباط حقوقی و قضائی می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های بیشتر در سایر حوزه‌ها باشد و امیدواریم با پیگیری‌های جنابعالی و همکاران و همچنین اقدامات آقای دکتر لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر ایران و بخش‌های بین الملل دستگاه قضائی جمهوری اسلامی این همکاری‌ها محقق شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: سوریه در شرایط بسیار حساسی قرار دارد و در موقعیت تثبیت و تحکیم قدرت دولت و حاکمیت ملی خود است. اکنون صدای آخرین نفس‌های جریان تکفیری و همچنین ناامیدی آمریکا و استیصال رژیم صهیونیستی به گوش می‌رسد و باید سوریه این گام مهم را به خوبی بردارد. امیدواریم خداوند به همه دولتمردان و ملت سوریه توفیق دهد که بتوانند در این مسیر به خوبی گام بردارند و به توسعه روابط ایران و سوریه نیز کمک کنند.

عدنان حسن محمود سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار با تبریک حلول ماه مبارک رمضان به مردم، مقام معظم رهبری و دولت جمهوری اسلامی، شخصیت رئیس دستگاه قضائی را یک شخصیت دینی و حقوقی دانست و با تبریک انتصاب آیت الله رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی تصریح کرد: امیدواریم این دیدار فرصتی برای تقویت روابط راهبردی دوجانبه میان ایران و سوریه باشد زیرا معتقدیم ملت و دولت ایران و سوریه ارزش‌های واحد و یکسانی دارند و در حال حاضر نیز جریان مقاومت توانسته است این دو کشور را هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک کند تا دوشادوش یکدیگر در برابر سلطه گری های استکبار و در رأس آنها آمریکا تلاش کنند.

وی افزود: دستاوردهایی که تاکنون دولت سوریه داشته، دستاوردهای مشترک با ایران و جبهه مقاومت بوده و پیروزی‌های سوریه در واقع پیروزی هر جریانی است که با استبداد و خودکامگی در جهان مبارزه می‌کند.

عدنان حسن محمود ادامه داد: حقایق موجود ثابت می‌کند که مقاومت در برابر تروریسم تکفیری و توطئه‌های آمریکا در منطقه توانسته این پروژه‌های شوم را به شکست بکشاند و ما حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران را از عوامل اصلی شکست تکفیری‌ها در منطقه می‌دانیم.

سفیر سوریه در تهران با بیان اینکه آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن در حال تکرار اشتباهات خود در منطقه هستند، با ابراز اطمینان نسبت به شکست خوردن این اشتباهات و محاسبات غلط، خاطرنشان کرد: عزم و اراده منطقه و ملت‌های آن بر مقابله با توطئه‌ها و پروژه‌های دشمنان استوار است و قطعاً این توطئه‌ها محکوم به شکست است.

وی گفت: همواره در نشست‌های سفرای خارجی مقیم در تهران این نکته را گوشزد کرده ام که جمهوری اسلامی الگوی مناسبی در جهان برای مبارزه با خودکامگی عرضه کرده و همواره تهدیدها را به فرصت تبدیل ساخته است تا بتواند به مردم خود و همچنین مردم جهان خدمت رسانی کند.

محمود، تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران و سوریه را ناقض همه موازین و ساز و کارها و مقررات بین المللی دانست و تصریح کرد: راهبرد ما در سوریه تحت هدایت‌های آقای بشار اسد رئیس جمهوری این کشور تقویت همکاری با ایران و جبهه مقاومت برای مقابله با پروژه‌های جهان استکبار در منطقه است.

سفیر سوریه در تهران همچنین با استقبال از پیشنهاد رئیس دستگاه قضائی برای همکاری‌های حقوقی و قضائی دو کشور، گفت: ما به دنبال عینیت بخشی و ملموس ساختن تعامل دو کشور در همه ابعاد هستیم و امیدواریم که به همگرایی بیشتر اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … دست یابیم‌.

محمود با تاکید بر ضرورت تقویت هرچه بیشتر رابطه دو کشور، بار دیگر از جمهوری اسلامی بابت حمایت‌هایش از ملت و دولت سوریه و بویژه شخص مقام معظم رهبری که به تقویت جبهه مقاومت و مقابله با توطئه‌های دشمن پرداختند، قدردانی کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.