استاندار هرمزگان در دیدار با سفیر دانمارک گفت: هرمزگان مقصد خوبی برای سرمایه‌گذاران دانمارکی در زمینه کشتی‌سازی، کشتیرانی، پرورش آبزیان و گردشگری خواهد بود.

‌به گزارش آوا دیپلماتیک، ‌فریدون همتی در دیدار با سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان هرمزگان، اظهار کرد: این استان یکی از زیباترین استان‌های کشور با داشتن 14 جزیره است که هر قسمت از آن دارای ظرفیت‌های خوبی برای همکاری و سرمایه‌گذاری کشور دانمارک و تجار آن است.

وی اضافه کرد: ازجمله این ظرفیت‌ها می‌توان در بخش صنعت به صنایع بزرگی مانند آلومینیوم، فولاد، کشتی‌سازی و سایر صنایع مهم دیگر مانند صنایع معدنی، کشاورزی، آبزی‌پروری، صید و صیادی و صنعت نفت و گاز، اشاره و در کنار این ظرفیت‌ها می‌توان ظرفیت‌های گردشگری باوجود 14 جزیره و ساحل پهناور خلیج‌فارس را اضافه کرد.

استاندار هرمزگان تأکید کرد: هرمزگان مقصد خوبی برای سرمایه‌گذاران دانمارکی در زمینه کشتی‌سازی، کشتیرانی، پرورش آبزیان و گردشگری خواهد بود که می‌تواند موجب افزایش همکاری بیشتر کشور دانمارک با استان هرمزگان در آینده شود.

وی از سفیر دانمارک در ایران خواست تا در طول سفر خود به هرمزگان از تمامی ظرفیت‌های این استان دیدن کند تا از نزدیک با مزیت‌های هرمزگان آشنا شود.

همتی عنوان کرد: خوشحال می‌شویم دو وزیر صنعت و کشاورزی دانمارک به هرمزگان سفر کنند و از نزدیک با ظرفیت‌های هرمزگان آشنا شوند و حتماً هیئت تجاری از دانمارک نیز به هرمزگان سفر کنند، تا آن‌ها با ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان آشنا شوند.

دنی عنان سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار بیان کرد: پس از برجام، رایزنی کشورهای اروپایی برای همکاری و ارتباط بیشتر با ایران آغاز شد و می‌توان با جرأت گفت در 6 ماه نخست امسال ارتباط تجاری که ایران با اروپا داشته، 95 درصد نسبت به سال گذشته افزایش‌ یافته است.

وی اضافه کرد: میزان صادرات امسال ایران به کشورهای اروپایی 375 درصد بود‌ که در این میان دانمارک افزایش 55 درصدی را تجربه کرده است.

سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانمارکی زیادی وجود دارد که در حال سرمایه‌گذاری در ایران هستند و برای مثال می‌توان به شرکت داروسازی اشاره کرد که با سرمایه 80 میلیون دلاری در استان البرز سرمایه‌گذاری کرده است.

عنان کشتی‌سازی و ظرفیت‌های دریایی استان هرمزگان را یکی از بخش‌های مناسب برای همکاری تجاری دوجانبه دانست و افزود: در بخش کشتیرانی شرکت‌های دانمارکی وجود دارند که برای حضور در بندر شهید رجایی اعلام آمادگی کنند و همچنین در صنعت کشتی‌سازی با توجه به اینکه در حال حاضر کشور کره جنوبی قراردادهای متعددی با دانمارک دارد، خوب است در این زمینه نیز با هرمزگان همکاری‌هایی داشته باشیم.

وی به بخش آبزی‌پروری در هرمزگان اشاره و بیان کرد: در زمینه کشاورزی و آبزی‌پروری و صنعت صید و صیادی نیز کشور دانمارک می‌تواند با استان هرمزگان همکاری‌هایی داشته باشد.

سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران هرمزگان را دارای ظرفیت‌های خوبی دانست و عنوان کرد: در زمینه معدنی مانند سیمان نیز می‌توانیم با هرمزگان همکاری کنیم.

عنان به سخنان اخیر ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: صحبت‌های ترامپ در مورد برجام خیلی ما را غافلگیر کرد و با توجه به اینکه آژانس انرژی هسته‌ای هشت بار تأکید داشته که ایران بر سر عهد و پیمان خود است، دانمارک و اتحادیه اروپا این تائید را قبول دارند و از پایبندی ایران به عهد و پیمان خود خوشحال هستند.

وی اضافه کرد: این را از سوی کشور دانمارک به‌عنوان عضوی از اتحادیه اروپا قول می‌دهم به حمایت خود از برجام ادامه دهیم.

استاندار هرمزگان نیز در پاسخ با این سخنان سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران گفت: حرف‌های رئیس‌جمهور آمریکا بی‌پایه و اساس بوده است و ما از موضع خوب اروپا در برابر آمریکا تشکر می‌کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin