“شیائویان شیه” سفیر جدید جمهوری خلق چین در تهران با حضور در مجلس شورای اسلامی با “کمال دانشیار” رئیس کمیسیون انرژی مجلس دیدار و گفتگو کرد.در این دیدار، دانشیار مناسبات ایران و چین را ریشه دار، عمیق و تاریخی خواند و علاقه مندی کشورمان را به افزایش هر چه بیشتر همکاریهای دو کشور در زمینه های مختلف از جمله در عرصة اقتصادی مورد تأکید قرار داد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مسئله انرژی در دنیای امروز، افزایش تقاضا و نیاز فراوان کشورهای مختلف جهان به آن بر آمادگی کشورمان برای سرمایه گذاری جمهوری خلق چین در بخش انرژی و صنعت نفت و گاز ایران و تأمین نیازهای این کشور در این عرصه تأکید کرد.

وی در ادامه ساخت نیروگاه برق، پالایشگاه نفت ، پتروشیمی ، احداث سد ، صنایع فولاد ، اتوبان سازی و راه‌آهن را از جمله دیگر زمینه ها برای سرمایه گذاری و همکاری دو کشور برشمرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه با خاطر نشان کردن برنامه جمهوری اسلامی ایران به منظور احداث بیست نیروگاه برق هسته ای در سالهای آینده زمینه را برای همکاری جمهوری خلق چین در این عرصه آماده توصیف کرد.

بنابراین گزارش در ادامه این دیدار” شیائویان شیه” سفیر جمهوری خلق چین در ایران نیز با اشاره به مشترکات دو کشور از جمله تاریخ و تمدن درخشان چندین هزار ساله مناسبات فیمابین را پس از برقراری روابط رسمی دیپلماتیک میان دو کشور همواره رو به رشد و دارای سیر صعودی و مثبت ارزیابی کرد.

سفیر جدید جمهوری خلق چین در کشورمان در ادامه با اشاره به افزایش جمله مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور در سالهای اخیر و بویژه در اجرای طرح های مشترک دو کشور در بخش انرژی و صنعت نفت ، علاقه مندی وافر کشور متبوعش را برای سرمایه گذاریهای بیشتر در این عرصه مورد تأکید قرار داد.

“شیائویان شیه” همچنین از تمایل کشور متبوعش برای همکاری با کشورمان در عرصه های حمل و نقل، ‌احداث اتوبان و نیز زمینه های فرهنگی، آموزشی و گردشگری خبر داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin