“حسین سبحانی نیا” رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین با “یانگ سن” سفیر جدید چین در ایران دیدار و گفت‌‌وگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “حسین سبحانی نیا” رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین در ابتدای دیدار با “یانگ سن” سفیر جدید چین در ایران ضمن تاکید بر نقش و جایگاه مهم پارلمان ها در بسط و توسعه روابط میان کشورها در حوزه های گوناگون، گفت: مجلس از توسعه و گسترش روابط فی‌مابین در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، پارلمانی و منطقه ای حمایت می کند.
وی همچنین نقش گروه های دوستی پارلمانی را در تسهیل روند گسترش مناسبات و رفع مشکلات و موانع در مسیر توسعه همکاری‌ها بسیار مناسب خواند.
سبحانی نیا درادامه رابطه ایران با چین را مناسباتی خوب، پایدار و رو به پیشرفت خواند و افزود: ایران و چین از امکانات و ظرفیت های وسیعی برای توسعه روابط در تمامی حوزه ها برخوردارند که باید از آنها بهره برد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین با اشاره به دیدگاه ها و همکاری های مشترک دو کشور در عرصه های مختلف بین المللی و منطقه ای، گفت: همکاری ایران و چین به عنوان دو قدرت مؤثر در آسیا در ایجاد ثبات و آرامش پایدار در این قاره به ویژه منطقه حساس خاورمیانه بسیار مفید و سازنده است.
عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه روابط خوب و پایدار ایران و چین را به نفع ملت های منطقه دانست و بر ضرورت تداوم رایزنی ها و مشورت های منطقه پیرامون تحولات منطقه و موضوعات راهبردی تاکید کرد و اهمیت رفت و آمد میان رهبران و مقامات دو کشور را یادآور شد.
“یانگ سن” سفیر چین نیز در ادامه این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و قدرتمند در منطقه و جهان می باشد بر اراده رهبران کشورش برای توسعه و گسترش مناسبات همه جانبه فیمابین تاکید کرد و گفت: روابط ایران و چین مناسباتی تاریخی و برخوردار از پیشینه ای طولانی می باشد که همواره در مسیر رشد و گسترش و به نفع ملت های منطقه بوده است.
وی جاده ابریشم را نمادی از مناسبات خوب، پایدار ودوستانه میان دو ملت خواند وافزود: ایده راهبردی جاده ابریشم فرصت های فراوانی را برای گسترش روابط دو کشور در آینده فراهم می آورد.
سفیر چین هم چنین با اشاره به نقش پارلمان های دو کشور در توسعه روابط فی‌مابین یادآور شد: کنگره ملی خلق چین نیز برای گسترش مناسبات با مجلس اهمیت ویژه قایل است.
وی همچنین دیدگاه ها و مواضع مشترک دو کشور در قبال موضوعات بین المللی و منطقه ای را بستر مناسبی برای گسترش همکاری ها خواند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin