سفیر ترکیه در تهران با چند تن از نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس به طور جداگانه دیدار و پیرامون راه‌های توسعه و گسترش همکاری‌های گفتگو و تبادل نظر کرد.یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان ایران، سیامک مره‌صدق نماینده کلیمیان ایران و اسفند‌یار اختیاری نماینده زرتشتیان ایران در دیدار سفیر ترکیه با آنان،‌ بر اهمیت توسعه و گسترش روابط دوستانه فیمابین دو کشور تأکید کردند.

در ابتدای این دیدار بت کلیا با اشاره به پیوندها و اشتراکات عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور بر لزوم گسترش روابط دوستانه فیمابین در تمامی عرصه‌ها به ویژه مناسبات پارلمانی تأکید کرد و افزود: گسترش مناسبات دو کشور در افزایش صلح و ثبات در منطقه تأثیر بسزایی دارد.

سیامک مره صدق نیز در این دیدار با تأکید بر آزادی ادیان الهی در ایران گفت: اقلیت‌های دینی در طول تاریخ چند هزار ساله ایران همواره با آرامش و امنیت زندگی کرده‌اند و با هیچ محدودیتی روبرو نبوده‌اند.

اختیاری نیز در ادامه این دیدار با اشاره به زندگی مسالمت‌آمیز تمامی اقوام و پیروان ادیان مختلف، تصریح کرد: ایران در طول تاریخ همانند قالیچه‌ای رنگارنگ موطن اقوام مختلف بوده و تمامی ساکنین ایران زمین، این کشور را سرزمین‌ مادری خود می‌دانند و در دفاع از آن از جان خویش مایه می‌گذارند.

همچنین امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار جداگانه سفیر ترکیه در تهران با وی با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی و همسایه همواره روابطی حسنه و برادرانه داشته‌اند و در آینده نیز از تمامی ظرفیت‌های موجود برای تحکیم و تقویت همکاری‌های دوستانه در همه زمینه‌ها بهره خواهند برد.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در بخش دیگری از سخنانش گفت: ایران و ترکیه دو کشور مسلمان و دو قدرت بزرگ در منطقه هستند که با کمک به تقویت اتحاد و برادری در جهان اسلام مانع از دستیابی دشمنان به اهداف پلیدشان می‌شوند.

وی در پایان بر اهمیت رایزنی مسئولان دو کشور جهت تقویت و تحکیم آرامش و امنیت منطقه از جمله بحران سوریه تأکید کرد.

“اومیت یاردیم” سفیر ترکیه در تهران نیز در دیدارهای خود، با اشاره به نقش مهم ایران و ترکیه در برقراری ثبات و آرامش در منطقه، از عزم و اراده مسئولان ترکیه برای گسترش مناسبات دوستانه با ایران خبر داد.

وی روابط فیمابین دو کشور را دوستانه و برادرانه خواند و تأکید کرد: دولت ترکیه برای توسعه مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی قائل است.

سفیر ترکیه در تهران در پایان خواستار افزایش رایزنی مسئولان دو کشور برای حل مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin