رئیس اتاق بازرگانی قزوین و سفیر تاجیکستان طی نشست تخصصی در قزوین، موانع توسعه مناسبات اقتصادی و تسهیل در امور بازرگانی را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.به گزارش آوا دیپلماتیک، “دولتعلی حاتم اوف” سفیر تاجیکستان در ایران، طی دیدار با “علیرضا کشاورزقاسمی” رئیس اتاق بازرگانی قزوین گفت:قزوین با توانمندی و ظرفیت‌های شاخص صنعتی می‌تواند در انتقال تکنولوژی و ساخت شهرک‌های صنعتی در تاجیکستان به عنوان کشوری بکر نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود:مشترکات دینی، فرهنگی، زبانی و مناسبات خوب گذشته بین ایران و تاجیکستان ضرورت تقویت روابط بازرگانی رادو چندان می‌کند و این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

سفیر تاجیکستان در ایران تصریح کرد:دستاوردها و موفقیت‌های ایران در عرصه‌های علمی و صنعتی تحسین برانگیز است و در نانو تکنولوژی، صنعت، موجب افتخار ما نیز هست.

حاتم اوف بیان کرد:تاجیکستان با داشتن 700 رودخانه بزرگ و کوچک بیش‌ترین منابع آبی شیرین جهان ظرفیت بسیار خوبی برای کشاورزی و تولید دارد و از لحاظ ذخیره آبی رتبه هشتم جهان و اول منطقه را دارد که می‌توانیم حتی آن را به ایران صادر کنیم.

وی عنوان كرد:منابع بزرگ مواد معدنی و سیلیس در کشور ما فراوان است که برای تولید شیشه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و قزوین با داشتن جایگاه ویژه در تولید شیشه قادر است در تاجیکستان کارخانه شیشه راه‌اندازی کند.

سفیر تاجیكستان در ایران یادآورشد:تاجیکستان تنها مصرف کننده کالای ایرانی نیست، بلکه می‌تواند با موقعیت ویژه‌ای که دارد برای صادرات محصولات به سایر کشورهای منطقه نقش‌آفرین باشد که این فرصت برای تجار قزوین می‌تواند جذابیت لازم را داشته باشد.

حاتم‌اف ادامه داد:موادغذایی، صنایع‌تبدیلی، لبنیات، میوه‌خشک، مصالح‌ساختمانی، کاشی‌وسرامیک از جمله نیازهای تاجیکستان است که قزوین با ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند سهم زیادی را به خود اختصاص دهد.

سفیر تاجیکستان خاطرنشان کرد:در منطقه آزاد تاجیکستان ظرفیت خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران ایرانی وجود دارد و بسیار علاقمند هستیم در ساخت شهرک‌های صنعتی در این مناطق نیز از تجربیات شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین استفاده کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد با شناسایی نیازهای تاجیکستان، زمینه تأمین آن از سوی صنعت‌گران و تولیدکنندگان قزوین فراهم شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin