رومینا گوآدالوپه پرز راموس، سفیر بولیوی در ایران، با دکتر محمد سمیعی، رئیس دانشکده مطالعات جهان، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که دکتر مریم حق‌روستا، دانشیار گروه مطالعات امریکای لاتین و رئیس مرکز پژوهشی مطالعات کشورهای اسپانیایی‌زبان، و دکتر امیربهرام عرب‌احمدی، مشاور بین‌الملل دانشکده حضور داشتند راه‌های مختلف بسط مراودات علمی، فرهنگی و دیپلماسی علمی میان دانشگاه‌ تهران و دانشگاه‌ها و مراکز علمی بولیوی بررسی شد.

سفیر بولیوی که پیش‌ از مسئولیت خود به‌عنوان سفیر در ایران، در همایشی در دانشکده مطالعات جهان حضور یافته بود، از اینکه توانسته بار دیگر در این دانشکده حضور یابد ابراز خرسندی کرد و خواستار همکاری‌ مراکز علمی و دانشگاهی بولیوی با دانشکده‌های دانشگاه تهران، به‌خصوص دانشکده مطالعات جهان شد.

وی افزود: دو کشور مستقل ایران و بولیوی با شناخت بهتر یکدیگر و معرفی بهینه خود به جهان می‌توانند با جنگ روانی در رسانه‌ها مقابله کنند.

همچنین، انجام فعالیت‌های پروژه‌ای میان مراکز علمی بولیوی و دانشگاه تهران از دیگر محورهای این گفتگو بود.

دکتر محمد سمیعی، ضمن معرفی دانشکده مطالعات جهان، و تأیید برقراری ارتباطات فرهنگی و دوجانبه میان دو کشور ایران و بولیوی، آمادگی دانشکده مطالعات جهان را در برگزاری مناسبت‌های ملی دیگر کشورها و پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف دانشکده، به‌خصوص مطالعات ایران، اعلام داشت.

همچنین، از پژوهشگران و اندیشمندان بولیوی برای شرکت در «دومین همایش بین‌المللی مطالعات ایران معاصر» دعوت کرد.

گوآدالوپه خواستار امضای تفاهمنامه‌های بیشتر با دانشگاه تهران و فعالسازی این تفاهمنامه‌ها شد.

وی ضمن استقبال از دوره ایران‌شناسی برای دانشگاه نیکاراگوئه که توسط مرکز پژوهشی مطالعات کشورهای اسپانیایی ‌زبان در خرداد ۱۴۰۰ در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد، خواهان برگزاری دوره‌های مشابه برای سفرای کشورهای امریکای لاتین و برای مراکز علمی و دانشگاهی در بولیوی بود.

گوآدالوپه بولیوی را کشوری چندملیتی با سابقه مبارزه با استعمار معرفی کرد که دیدگاهی جهانی با شناخت متقابل از دیگر ملت‌ها و کشورها و تأکید بر حفظ زیست‌بوم کره زمین را دنبال می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin