سفیر بوسنی و هرزگوین در ایران طی دیدار با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی راهکارهای توسعه دوجانبه را بررسی کردند.“مهندس مهدی عزیزیان” در این دیدار با بیان اینکه این سازمان آماده همکاری در زمینه انتقال تجارب به کشور بوسنی و هرزگوین می‌باشد گفت: کشور بوسنی و هرزگوین برای همه ایرانیان به خوبی شناخته شده است و به لحاظ قرابت مذهبی و روابط دوستانه دو کشور، سازمان اقتصادی رضوی آمادگی همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی و انتقال تجارب به این کشور می‌باشد.
وی گفت: شركتها و مؤسسات تابعه این سازمان درحال حاضر در زمینه‌های مختلف اقتصادی شامل تولیدی، كشاورزی، صنعتی، ساختمانی، مواد غذائی، دامپروری، تولید كمپوت، آبمیوه، كنسرو، قند و شكر، نان و شیرینی، فرآورده‌های لبنی، تولید خودرو (اتوبوس) و ماشینهای كشاورزی (كمباین)، تولید سرم و داروهای كمیاب ضد سرطان، فعالیت در عرصه‌های پولی و بانكی و بازار سرمایه، سدسازی، راهسازی، فعالیتهای عمرانی و ساختمانی،و…. مشغول فعالیت می‌باشند.
“امیر حاجیکا دوینچ” سفیر بوسنی و هرزگوین در ایران نیز با ابراز خرسندی از سفر به مشهد و زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) از انجام این دیدار تشکر و سپاسگزاری کرد و اظهار داشت: در بازدید از مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی این مجموعه را بسیار فعال و پرکار دیدم و سطح علمی، فرهنگی، اقتصادی شرکتها و موسسات آستان قدس رضوی را بسیار فعال و بالا مشاهده کردم.
وی گفت: اقدامات انجام گرفته در آستان قدس رضوی نه تنها برای ایرانیان که در سطح جهان منحصر به فرد است و بقیه کشورها می‌توانند از تجربه بزرگ و ارزشمند این نهاد مقدس استفاده کنند.
امیر حاجیکا دوینچ تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین همچون دو برادر و دوست می‌توانند در زمینه تبادل تجارب در زمینه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و علمی همکاری مفید و سازنده ای با یکدیگر داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در بوسنی و هرزگوین مقوله وقف بیشتر در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی وجود دارد، اظهار داشت: استفاده از وقف و نذر در زمینه فعالیتهای اقتصادی به منظور تامین مسایل و هزینه‌های فعالیتهای فرهنگی تجربه با ارزشی است که ما از فعالیتهای آستان قدس رضوی در این سفر آموختیم.
وی در ادامه افزود: به نظر می‌رسد سازمان اقتصادی رضوی و شركتها و مؤسسات تابعه آن در بحثهای مختلف اقتصادی ازجمله عمرانی، بازرگانی، صنعتی، كشاورزی، زیربنائی و…. دارای امكانات و توانمندیهای قابل توجهی می‌باشند.
سفیر بوسنی و هرزگوین فعالیتهای اقتصادی آستان قدس رضوی را بسیار توانمند و باارزش عنوان کرد و افزود: باید به آستان قدس رضوی به لحاظ برنامه‌ریزی و استفاه صحیح از منابع و موقوفات و انجام این همه فعالیت و ارائه خدمات، تبریک گفت.
حاجیکا دوینچ تصریح کرد: اقدامات آستان قدس رضوی در زمینه توسعه اماکن متبرکه حرم امام هشتم‌(ع) همچون رواق دارالحجّه و…. به‌کارگیری هنرهای اصیل اسلامی و ایرانی، بسیار وصف‌برانگیز است.
سفیر بوسنی و هرزگوین در پایان با تشکر از مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی به خاطر انجام این دیدار خواستار افزایش تعامل و همکاری این سازمان با کشور متبوعش در زمینه‌های مختلف اقتصادی و استفاده از تجربیات به‌دست آمده شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin