سفیر بنگلادش در ایران طی دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ما به دنبال افزایش مبادلات تجاری بین 2 کشور ایران و بنگلادش هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استاندار در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های طبیعی و بالقوه استان گفت: وجود نخیلات خرما، مناطق بکر گردشگری، ظرفیت سواحل، صید و صیادی، حمل و نقل دریایی و معادن غنی و پتروشیمی از جمله ظرفیت‌های مهم سرمایه‌گذاری در استان است.

محبی در این دیدار از چابهار به عنوان پیشانی استان یاد کرد و افزود: بندر چابهار با دارا بودن ظرفیتهای مهم سرمایه گذاری می تواند عامل مهمی برای توسعه استان باشد و وجود زیرساخت هایی از جمله راه آهن چابهار _ سرخس و چابهار _ میلک امکان ارتباط بیشتر کشور ما را با همسایگان فراهم خواهد کرد.

استاندار با اشاره به ظرفیت های معدنی سیستان و بلوچستان گفت: علاوه بر سواحل زیبا و ظرفیت های چابهار وجود انواع سنگهای معدنی می‌تواند زمینه‌ساز خوبی برای مبادلات اقتصادی کشورهای همسایه و توسعه استان باشد.

وی افزود: ما به استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های دو جانبه دو کشور می اندیشیم و این مهم با مشارکت، هماهنگی و هم افزایی دوجانبه میسر خواهد شد.

محبی گفت: سیستان و بلوچستان خرما و صید و صیادی خوبی دارد و از طرفی کشور ما به کنف و نخ تولیدی کشور شما نیاز دارد که آمادگی مبادله پایاپای را داریم.

استاندار افزود: علی‌رغم تولید و پرورش دام در کشور ایران اما با توجه به مصرف بالای گوشت در ایران می توانیم کمبود این بخش را از طریق کشور بنگلادش تامین کنیم.

سفیر بنگلادش نیز در این دیدار گفت: کشور بنگلادش در شرایط رو به رشد اقتصادی قرار گرفته و به توسعه روابط اقتصادی مورد مبادلات تجاری برای حضور تجار ایرانی و سرمایه گذاری دو کشور امیدوار هستیم.

مجیب الرحمن بویان افزود: هم اکنون میزان مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و بنگلادش کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار است که ما به دنبال افزایش مبادلات هستیم.

وی گفت: کشور بنگلادش با جمعیت ۱۶۰ میلیون نفری که مسلمان نیز هستند به ویژه در ماه مبارک رمضان به خرمای تولیدی استان شما نیازمند است.

سفیر بنگلادش گفت: کشور ما چهارمین تولید کننده برنج دنیاست و از طرفی نیازمند کود اوره تولید ایران هستیم که امیدوارم شرایط برای مبادله این کالاها فراهم شود.

سفیر بنگلادش در ایران همچنین به حضور دانشجویان ایرانی و بنگلادشی در دانشگاههای دو کشور هم اشاره کرد و افزود: وجود این دانشجویان حلقه ارتباطی خوبی بین دو کشور ایجاد کرده و می‌توانیم از این ظرفیت نیز برای تبادل افکار و فرهنگ استفاده کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin